TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bağlı kurumların 2024 yılı bütçeleri ele alınıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bütçe sunumunda açıklamalarda bulundu.

Çalışanların ve emeklilerin enflasyona ezdirmediklerini ve bundan sonra da ezdirmeyeceklerini söyleyen Bakan Şimşek, konuşmasında daha dengeli, daha kapsayıcı ve sürdürülebilir yüksek büyüme ile kalıcı refah artışını hedeflediklerini aktardı.

"Enflasyon 2024 yılında yüzde 5,8'e düşmesi bekleniyor"

Enflasyonun 2024 yılında yüzde 5,8 düşmesini beklediklerini söyleyen Şimşek Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar arasında enflasyon verisinin geleceği yer ve maaşları yapılacak zamma dair açıklamalar bulundu. Mehmet Şimşek, enflasyonun geleceği nokta ile ilgili şöyle konuştu:

Küresel enflasyon, 2022 yılında son 25 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 8,7 olarak gerçekleşmiştir. Uygulanan sıkı para politikalarıyla 2023’te yüzde 6,9’a gerilemesi beklenen enflasyon, halen uzun dönem ortalamasının oldukça üzerindedir. Enflasyonun 2024 yılında yüzde 5,8’e gerilemesi beklenmektedir. Bu nedenle sıkı parasal duruşun bir süre daha devam etme ihtimali bulunmaktadır.

"Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz"

Gözler asgari ücret zammında: Peki ücret ne kadar olur? Gözler asgari ücret zammında: Peki ücret ne kadar olur?

Bakan Şimşek, çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği mesajını tekrarlayarak bu konuda şu açıklamalarda bulundu:

Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik ve bundan sonra da ezdirmeyeceğiz. Ekim ayı itibarıyla Tek Hazine Kurumlar Hesabı kapsamına alınan kurum sayısı 257’ye yükselmiştir. Uygulama sayesinde toplamda 100 milyar lirayı aşan bir kaynak büyüklüğüne ulaşılmış, merkezi yönetim bütçe gelirlerine 19 milyar liranın üzerinde katkı sağlanmıştır.