Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ziyareti öncesi basın açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Rusya Ukrayna savaşını sona erdirmek için arabulucuk çabalarını sürdürdüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı, Türk Devletleri Teşkilatı 9'uncu Zirvesi için Özbekistan'a hareketinden önce konuştu. Erdoğan'ın gündeminde tahıl sevkiyatı anlaşması da vardı.

Mevcut ilişkilerinin geliştirilmesine dair önemli görüşmeler gerçekleştireceklerini belirten Erdoğan, ''Alınacak kararların hayırlı olmasını diliyorum'' dedi. 

Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 9'uncu Zirvesi'ne katılmak üzere Özbekistan'ın Semerkant kentine gidişi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in davetine icabetle yarın gerçekleştirilecek Zirveye katılmak üzere Semerkant'a gittiğini belirten Erdoğan, bu kapsamda bugün Mirziyoyev'le de bir araya geleceğini söyledi. Zirvenin bu sene "Türk Medeniyeti İçin Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru" teması altında düzenlendiğini ifade eden Erdoğan, Türk devletleri arasındaki dayanışmayı artırmak amacıyla 1992'den bu yana gayretlerinin sürdüğünü hatırlattı.

Geçen yılki tarihi İstanbul Zirvesi ile Türk Devletleri Teşkilatı'na dönüşen birlikteliğin günden güne güçlendiğini vurgulayan Erdoğan, dönem başkanlıkları sırasında İstanbul'da alınan kararların hayata geçirilmesi ve takibi için yoğun mesai harcadıklarını kaydetti.

Ziyareti kapsamında zirveye katılacak devlet ve hükümet başkanları ile temaslar gerçekleştirerek ikili ilişkilerin yanı sıra küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunacaklarını belirten Erdoğan, Semerkant Zirvesi'nin ortak bir dili, tarihi ve kültürü paylaşan Türk devletleri arasındaki iş birliğini çok daha ileri taşıyacağına inandığının altını çizdi.

Türkiye olarak, teşkilatın kurumsallaşması ve dünya çapındaki çok taraflı bölgesel örgütler arasındaki saygın yerini almasıyla iftihar ettiklerini vurgulayan Erdoğan, Zirvede alınacak kararların hayırlara vesile olmasını diledi.

''BU BİR LİDER ZİYARETİDİR''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Tahıl koridorunda yaşanan kriz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığınız görüşme sonrasında aşıldı. 'Putin'i nasıl ikna ettiniz?' sorusuna önce ABD Başkanı Joe Biden'a anlatacağınızı söylemiştiniz. G20 Liderler Zirvesi'nde Biden ile bir görüşmeniz olacak mı? Putin ile yaptığınız görüşme neticesinde tahıl koridorunun yeniden işlemeye başlamasına ilişkin zirve öncesinde de bir değerlendirmeniz olur mu?" sorusuna Erdoğan, şu yanıtı verdi:

"Bu bir lider siyasetidir. Bu lider siyasetinin gereğini de Sayın Putin ile gerçekleştirdik. Tabii birbirimize olan öz güven olmamış olsa, bu adımı atamayız ve bunu da gerçekleştiremeyiz. Ama birbirimize olan öz güven, saygı bu tür adımları atmaya bizi teşvik ediyor. Ve bunu gerçekleştirmeye de vesile oluyor."

Bugüne kadar böyle hareket ettiklerini belirten Erdoğan, "Aramızda gerek nükleer enerji alanındaki dayanışma gerek bundan sonra belki Sinop ile ilgili de nükleer enerjide yeni bir adım, savunma sanayisine yönelik attığımız adımlar, bunlar birbirimize olan saygıyı teşvik ediyor. Bundan dolayı bu olayı başarıyla gerçekleştirmiş olduk. Şimdi de takipçisiyiz." diye konuştu.

''ALEYHTE ÇALIŞMALAR SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLİYOR''

Karabağ Zaferi'nin yıl dönümü olduğu ve burada imar çalışmalarının sürdüğü hatırlatılarak "Bir taraftan Ermenistan'ın provokasyonları da devam ediyor. Ermenistan'la normalleşme sürecinde görüşmeler devam ediyordu. Süreç ne aşamada? Yeni bir adım bekliyor muyuz?" sorusu üzerine, Ermenistan'la en son Prag'da görüşmeler yaptıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

"Kendilerine de çok açık net şunu söyledik; yani siz Azerbaycan'la eğer ilişkileri olumlu istikamette yürütürseniz Türkiye olarak bizim de Ermenistan'la olan ilişkilerimiz olumlu istikamette yürüyecektir. Biz, sizden bunu bekliyoruz. Yani gerek dar kapsamlı gerek heyetler arası yaptığımız görüşmede, bunu çok açık, net kendilerine ifade ettik. Şu an itibarıyla tabii henüz bu aşamaya gelinebildi mi? Gelinebildi diyemem. Zira sürekli diasporalar, gerek Fransa'da, gerek Amerika'da aleyhte çalışıyorlar. Tabii bu aleyhte çalışmalar, bu süreci olumsuz etkiliyor. Bu diasporaların olumsuz çalışmalarını olumlu istikamete dönüştürecek olan kimdir? Şüphesiz ki Ermenistan yönetimidir. Eğer bunu başarabilirlerse bizim de bakışımız, olumlu istikamette değişir ve bu konuda bizler de düşman üretmeye değil, dost kazanmaya gayret ediyoruz. Temennim odur ki Ermenistan yönetimi, bunu başarırsa hele hele bir de tabii gerek Laçın gerek Zengezur, bunlarla ilgili Azerbaycan'la atacakları adımlar da bizim atacağımız adımları olumlu istikamette etkiler."

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova'nın dün "müzakerelere hala açık oldukları" yönündeki açıklaması ile Rusya Savunma Bakanlığının Ukrayna'nın Herson bölgesindeki savunma hattını Dnipro Nehri'nin sol yakasına çekme yönündeki kararlarına ilişkin açıklamaları anımsatılarak, "Buradan hareketle yakın zamanda Rusya ve Ukrayna arasında müzakerelerin başlaması söz konusu olur mu? Türkiye'nin savaşın bir an önce sona ermesine yönelik arabuluculuk çabaları hangi aşamada." sorusu üzerine Erdoğan, arabuluculuk noktasındaki çalışmalarının aralıksız devam ettiğini vurguladı.

Erdoğan, "Ama buna bir tarih vermek ne zaman bu iş biter ne zaman sona erer bunu söylemek bir akıl karı değil. Ancak tabii son Herson ile ilgili olarak Rusya'nın aldığı karar, olumlu bir karar, önemli bir karar. Temennim odur ki belki G20'ye Rusya'dan bir katılım olacak mı, olmayacak mı bilemiyorum. Eğer bir katılım olursa orada tabii ruberu görüşme imkanımız olacak. Aksi takdirde telefon diplomasisini Rusya'yla sürdürmeye devam edeceğiz ve temennimiz o ki arabuluculukta başarılı olalım ve savaşın egemen olduğu bir dünyadan barışın egemen olduğu bir dünyaya geçişi sağlayalım" şeklinde konuştu.