CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ordu programı dahilinde, beraberindeki milletvekilleri ve partililer ile birlikte Altınordu ilçesi Akyazı Mahallesi'nde fındık bahçesini ziyaret etti. Burada bahçe sahibi ile görüşerek talep ve önerilerini dinleyen Kılıçdaroğlu, fındıkta sorunların olduğunu söyledi.

Ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Fındık bu bölgenin stratejik ürünüdür, bunun kabul edilmesi lazım. Yani Rize'de ve Artvin'de çay o bölge için nasıl stratejik ürünse, Karadeniz için de fındık stratejik üründür ve bu stratejik ürününün korunması lazım. Burada yaşayan milyonlarca insan var ve bu insanların temel gelir kaynaklarından birisi de fındıktır. Çözeceğiz inşallah” dedi.

Ardından Zübeyde Hanım Caddesi’nde esnafı ziyaret eden Kılıçdaroğlu, bir çay ocağında vatandaşlar ile birlikte sohbet etti, görüş ve önerilerini dinledi.

AW641120_06

“Fındık fiyatının 4 dolar olarak sabitlenmesi lazım”
Kılıçdaroğlu fındık konusu ile yaptığı diğer açıklamada, fiyatın 4 dolar olarak sabitlenmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Eğer siz 4 doların karşılığında bir taban fiyatı belirlerseniz ve bunu da her yıl düzenli olarak 4 dolar olarak ifade ederseniz karlılığını bulur. 4 doları sakın büyük bir rakam olarak görmeyin, sadece alın terinin karşılığıdır. Standart bir rakam belirleyecekseniz, bu fiyattan alıp ihraç edeceksiniz. Yurt dışındaki fındık sanayisine 150 milyar dolarlık ciro yapan bir sanayiye kaynak aktarıyorsunuz, kilo başına 4 dolar bile alamıyorsanız o zaman bu bizim ayıbımızdır, onların değil. Onlar kazanmak ister, fındığı bedava da almak ister. Ama biz hakkı olanı bir şekilde teslim etmek zorundayız” diye konuştu.

AW641120_04