İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1 Temmuz itibarıyla otoyollarda hız sınırının artırılacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı televizyon programında otoyollarda hız sınırının 154 km olması için çalışma yaptıklarını söyledi.

Bakan Soylu, otobanlarda giriş çıkış ortalamasının alacağını söyledi.

İLK OLARAK İKİ YIL ÖNCE DUYURMUŞTU

İçişleri Bakanı Soylu ilk olarak geçen sene Haziran ayında yeni kara yollarından başlamak üzere hız limitlerinin artırılması konusunda çalışma yapıldığını duyurmuştu.

Bakan Soylu geçen sene yaptığı açıklamada yol ve araç kalitesinin artması nedeniyle hız limitlerinin esnetilebileceğini düşündüğünü belirterek, "Trafik kazalarının en önemli nedeni sürat ama eski Türkiye değil. Yol standardımız, kalitemiz konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız da Karayollarımız da çok yetkin. Bizim sürat yönetimimiz 120, ona bir yüzde 10'luk tolerans var, 132 kilometre... Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre Karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar. Bir miktar artırma konusunda, yeni kara yollarından başlamak suretiyle bir adım atılması üzerine bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Elbette ortalama hız da kendi açısından önemli bir anlayış oluşturmaktadır." demişti.