Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de işçilerle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de işçilerle bir araya geldi.

Burada işçi emeğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan; alın teriyle, beden gücüyle yapılan iş sonucu alınan manevi hazzı iyi bildiğini söyledi.

Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Makro ekonomide dengeler tekrar yerine oturmaya başladı. Göstergeler ekonomideki pozitif yükselişin artarak süreceğine işaret ediyor.

BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE SİLÜETİ
Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe zenginleştikçe her bir vatandaşımızın refah seviyesi artacak. Büyük ve güçlü Türkiye silüeti ufukta gözükmüştür." dedi.

"BÜYÜK TÜRKİYE SİLÜETİ UFUKTA GÖZÜKMÜŞTÜR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin dünyanın en iyi 10 ekonomisine getirilmesi arzusunun her kesim için istendiğine dikkat çekerek, "Ülkemizi en büyük 10 ekonomisinden biri haline getireceğiz derken bunu şu veya bu kesim için değil, işçiden memura, esnaftan emekliye her kesim için söylüyoruz.

Türkiye büyüdükçe her kesimden vatandaşımızın refah seviyesi artacaktır. Büyük Türkiye silüeti ufukta gözükmüştür. Millet olarak birlik, beraberlik ve kardeşliğimize sıkı sıkıya tutuldukça bu hedefe ulaşmamıza kimse engel olamaz." açıklamasında bulundu.

"SALGIN ÖNCESİ DÖNEMİN ÜZERİNE ÇIKTIK"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

"Bir kez daha altını çizerek ifade etmek isterim ki, biz hep ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerle insanımızın hayat kalitesini gelirini artırarak refah seviyesini yükseltmek için mücadele ettik.

2023 hedeflerimize her alanda olduğu gibi çalışanların gelir seviyesini en üst seviyeye çıkarmayı planladık. Darbe girişimleri, ekonomik saldırılar, salgın ve afetler nedeniyle biraz gecikme yaşamış olsak da bu hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız.

Sanayi üretimi, istihdam ve büyümede hızlı yükselişle salgın öncesi dönemin üzerine çıktık. Hizmetler sektöründe süratli toparlanma yaşanıyor. Makro ekonomide dengeler yerine oturmaya başladı.

İŞÇİLERE YÜZDE 34 ZAM YAPILDI
Hem işçi hem de memurlarımızın toplu sözleşmelerinde oldukça tatminkar artışlar yapmaya özellikle kavuşma imkanı sağladık. Geçtiğimiz ay imzalanan kamu işçileri toplu sözleşmesinde 70 bin kamu işçisinin sözleşmesinde çok iyi iyileştirmeler yaptık.

İşçilerimize seyyanen 500 lira zam yaptık. Böylece 4 bin liraya kadar olan işçilerimizin ücretlerinde yüzde 34, tüm işçilerin ücretlerinde ortalama yüzde 25 artış gerçekleşti. Aylık giyinik ücret tutarı 9 bin lirayı aşmıştır. Memurlarımızın maaşlarında da en düşük ücretlerde yüzde 31'i geçen oranlarda artış yapıldı.

Bir süre önce de emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de artışa gitmiştik. Esnafından sanayicisine her kesimi gözeten uygulamalar gerçekleştirdik. Bu ülkenin kazancından 84 milyonun tamamının kazanmasını temin etmezsek bunca mücadele, kavgaya ne gerek var.

ERGÜN ATALAY VE VEDAT BİLGİN'E TEŞEKKÜR
Gösterdiğiniz kadirşinaslık, ahde vefa, gönüllerinizden kopup gelen şu sevgi için her birinize şükranlarımı sunuyorum. Hayata İETT'de işçi olarak başlamış, daha sonra kendi işini kurmuş, siyasetin her kademesinde bulunmuş, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı makamlarına gelmiş bir kardeşinizim.

Emeğiyle, alın teriyle, beden gücüyle çalışmanın hem yorgunluğunu hem de bu şekilde evine helal rızık götürmenin verdiği manevi hazzı çok iyi biliyoruz. Çalışmak kadar, emeğinin karşılığını hakkıyla almanın ne kadar önemli olduğunun da gayet önemle farkındayız. Belediye Başkanlığı döneminden, sorumluluğunu üstlendiğimiz her yerde ve her makamda çalışanların haklarının teslimi için gayret gösterdik.

Gerektiğinde bütçe imkanlarını zorlama, gerektiğinde başka kalemlerden fedakarlık yapma pahasına tercihimizi hep çalışanların emeklerinin karşılığını verme istikametinde kullandık. Tabii ki sonuçta imkan-mümkün arasında bir denge kurmak mecburiyetinde kalıyoruz.

İŞÇİLER, ERDOĞAN'A GÜNÜN ANISINA HEDİYE TAKDİM ETTİ
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki bu buluşmalarını bu kararlılığın, azmin ve dirayetin bir kez daha tüm dünyada ilanı olarak gördüğünü aktaran Erdoğan, "Rabbim hepinizden razı olsun. Her birinize kazasız, belasız, verimli, huzurlu çalışmalar diliyorum." dedi.

Konuşmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a işçiler, kendi elleriyle yaptıkları Türk bayrağı, baret ve feneri günün anısına takdim etti. Daha sonra aile fotoğrafı çektirildi.

Programa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner25

sanalbasin.com üyesidir