MİT ve TSK'nın koordineli operasyonunda, Irak Gare'de HPG Dış İlişkiler Sorumlusu olarak faaliyet yürüten Cevher kod Mehmet Emin EKİNCİ hedef alındı. Örgütün üst düzey yöneticilerinin irtibat ve intikallerini koordine eden Ekinci, 2021 yılında örgüt üst yönetiminin özel talimatıyla Gare bölgesinde görevlendirilmişti.

Geçmişte, Türkiye'de PKK/KCK'nın eylemlerinde yer alan ve güvenlik güçlerinin takibine giren Ekinci, 2011 yılında Irak'a kaçarak örgütün kırsal kadrolarına katılım yaptı. Irak'ta bir süre sözde Zagros alanında faaliyet yürüttükten sonra, Kandil'de görevlendirilen Ekinci, burada uzun süre üst düzey örgüt mensuplarının yardımcılığını yaptı.

Kandil'deki faaliyetlerinin ardından Sincar'da görevlendirilen Cevher kod Mehmet Emin EKİNCİ, örgütün Sincar'da kayıplar vermesi üzerine tekrar Kandil alanına çekildi. 2020 yılında Gare'de PKK/KCK'nın dış ilişkiler birimine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde, örgüt yöneticilerinin irtibat ve intikallerinin durması nedeniyle Ekinci, üst düzey örgüt mensuplarının faaliyetlerine yeniden işlerlik kazandırması amacıyla özel olarak Gare'de görevlendirildi.