Kızılçam ağaçları ile dolu olan Yalancıboğaz mevkiinde çıkan yangın, karadan ve havadan verilen mücadele ile 07.30 sıralarında kontrol altına alındı.

Güney kıyılarında sık sık yaşanan orman yangınlarına bir yenisi daha eklendi…

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Yalancıboğaz mevkiinde dün saat 12.30 sıralarında kızılçam ağaçları ile çevrili olan orman, alevlere teslim oldu.

Alevler rüzgarın da etkisi ile kısa sürede geniş bir alana yayıldı. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen ekipler, canla başla söndürme çalışması yürüttü.

Alevlere müdahale eden araçlar

Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 13 helikopter, 8 uçak ile havadan, 20 arazöz ve 200 orman işçisiyle karadan müdahale edilirken; Antalya, Ankara, Adana, Aydın, Çanakkale, Denizli, Mersin ve İzmir’den takviyelerle birlikte uçak 14’e, helikopter 34’e, arazöz 83’e orman işçisi sayısı 714’e yükseldi.

Öte yandan çalışmalarda yer alan 10 helikopter ile bir İHA’nın, Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) ait olduğu öğrenildi.

Marmaris teki orman yangını, 19 saat sonra kontrol altında #1

Denizde koridor oluşturuldu

Hava araçlarının su almasını kolaylaştırmak için Sahil Güvenlik ekipleri de devredeydi. Sahil Güvenlik ekipleri tarafından denizde koridor oluşturuldu.

1 orman işçisi hastaneye kaldırıldı

Bakan Soylu: 'Biz iyilik medeniyetinin çocuklarıyız' Bakan Soylu: 'Biz iyilik medeniyetinin çocuklarıyız'

Gece boyunca karadan sürdürülen çalışmalara günün ağarması ile birlikte helikopter ve uçaklar da katıldı. Öte yandan, alevlere müdahale eden işçilerden biri dumandan etkilendi. Orman işçisi ambulansla hastaneye kaldırıldı.