Haberlobi - Haber Servisi // AK Parti İzmir eski milletvekili Hüseyin Kocabıyık, Gezi Parkı davasının kararlarını sosyal medya hesabından eleştirmişti. Bu eleştirilerin ardından Uşak Valisi olan eşi Funda Kocabıyık, görevinden alındı.

Olayın nasıl olduğu henüz netlik kazanmazken, gazeteci İsmail Saymaz, Halk TV'deki köşe yazısında çarpıcı bir iddia ortaya attı.

İddiaya göre, Vali Kocabıyık'ı telefonla arayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'İstifa et' talimatını verdi. Buna karşılık Vali Kocabıyık, 'İstifa etmiyorum, siz görevden alın' şeklinde yanıt verdi.

İsmail Saymaz'ın köşe yazısındaki o detay:

Vali Funda Kocabıyık, gece telefonuyla görevinden alınmış
Eski AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, Gezi Parkı Davası'daki kararları Twitter'da eleştirdiği için Uşak Valisi olan eşi Funda Kocabıyık, görevinden el çektirildi.
Hüseyin Kocabıyık'ın eylemi nedir?
Yargı kararını eleştirmek!
Bu suç mudur?
Değil.
AK Parti, Kocabıyık'ı cezalandırmak için disiplin soruşturması açsaydı anlaşılabilirdi. Gel gör ki ceza, tweet atanın eşi olmaktan başka 'günahı' olmayan Vali Funda Kocabıyık'a kesildi.
Tweetten bir saat sonra
Hüseyin Kocabıyık, Gezi Parkı Davası'nda hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüsten Osman Kavala'ya müebbet, bu suça yardımdan 16 sanığa 18 yıl hapis cezası verilmesi ve yedi kişinin tutuklanması üzerine çok öfkelendi. Kocabıyık, aslında Kavala'ya mesafeli bir isimdi. Fakat kararın hukuk devletine ve demokrasiye inancı sarsacağını, AK Parti'ye geri dönüşü olmayan zarar vereceğini düşünüyordu. Vali Funda Kocabıyık'ın zarar görme ihtimalini bilerek, iki eleştirel tweet attı.
İkinci tweetin atılma saati, 23.36 idi.
Derken...
Kocabıyık'ın telefonu çaldı.
Arayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu idi.
Soylu, ta 1990'larda Doğru Yol Partisi'nden tanıdığı Kocabıyık'a tweetten ötürü sitem etti. Kocabıyık da Gezi Parkı kararına ilişkin eleştirilerini yineledi. "Fikirlerimizi söylemeyecek ve yazamayacak mıyız? İnsanları yargılarken, hukuk da perişan oluyor" dedi. Soylu ise "Siz Kavala'yı bilmiyor, tanımıyorsunuz" diyerek, kızgınlığını belirtti.
Vali Funda Kocabıyık, eşinin attığı tweetleri sosyal medyaya düşünce gördü. Kendisi Uşak'ta, eşi Ankara'daydı. Yaklaşık bir saat sonra Bakan Soylu, Vali Kocabıyık'a telefon açtı. Çok kızgındı.
"İstifa edin" dedi.
Kocabıyık ise tweetlerden haberdar olmadığını belirterek, "Benim günahım ne? İstifa etmiyorum. Siz görevden alın" diye yanıt verdi.
Soylu, sabah ilk iş olarak, Kocabıyık'ı merkeze çeken kararı imzaladı.
İddia o ki el çektirilmesini Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi.
Hüseyin Kocabıyık hakkında ise partide disiplin süreci başlatılmadı. Kocabıyık, istifa etmeyi düşünmüyor. Ancak disipline sevki halinde siyaseti bırakmayı planlıyor. Ancak parti içi mekanizmaların kendisi için çalıştırılmayıp faturanın eşine kesilmesine üzüldüğü ifade ediliyor.