İstanbul Bebek sahilinde iki kişinin alenen cinsel ilişkiye girmesi, bir bankın üzerinde bir kişinin çırılçıplak güneşlenmesi, önce Avcılar'da bir kadının ardından da Manavgat'ta bir diğerinin sokakta çırılçıplak yürümesi, Esenyurt'ta tacizci olduğu iddia edilen birine yönelik linç girişimi, Galata'da bir kişinin kendini ateşe vermesi, bu görüntü karşısında birilerinin selfie çekmekle yetinmesi.

Fırat, bugünkü köşe yazısında 31 Mayıs’ta yaşanan bu olayları “toplumun her kesiminden tepki alınacağı bilinen eylemler” olarak niteledi. Yazının ilgili kısmı şöyle:

31 Mayıs Türkiye tarihine gariplikler, ahlaksızlıklar, tuhaflıklar ve utanç günü olarak geçti. Olayları tek tek sıralamayacağım. Sadece kafama takılan bazı sorular var: Dünyada binlerce akıl sağlığı yerinde olmayan insan var. Bebek sahilindeki gibi bir olay hatırlıyor musunuz? Birinin çırılçıplak güneşlenmesi, sonra çıplak yürüyüşlerin (üstelik bir de çocuk alet edilerek) başlaması hep akıl sağlığı sorunu mu? Taciz, şiddet, bunlar da akıl sağlığı sorunu mu?

Tüm bunlar sağcısı, solcusu, şucusu, bucusu istisnasız herkesin sinirlerini hoplattı. Akıl sağlığı sorununun arkasına sığınılmıyorsa, gerçekten toplumda böyle bir sorun varsa acil önlem alınsın. Ancak tüm kesimlerden tepki alınacağı bilinen eylemlerin bu kadar üst üste gelmesi nedense biraz tuhaf geliyor. Bunun altından bir bit yeniğinin çıkma ihtimalini de göz ardı etmemek lazım.