Gül'den Peker mesajı: İşin aslını araştıracak olan savcılarımızdır

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sedat Peker’in YouTube'dan yaptığı açıklamalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Gül'den Peker mesajı: İşin aslını araştıracak olan savcılarımızdır

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili harekete geçilmemesi konusundaki eleştirilere cevap verdi.

16. Türk Ceza Hukuku Günleri’ne çevrim içi katılarak bir konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sedat Peker iddiaları için "Bir suç iddiasını ve işin aslını araştıracak olan savcılarımızdır” dedi.

'Hukukun verdiği güvencenin, iftira, yalan ve karalamalara karşı tam koruma sağlaması gerektiğini’ belirttiğine dair değerlendirmeleride bulunan Gül, şöyle konuştu:

“Hukuk, itibar suikasti, dedikodu ve söylentinin değil, gerçeğin, yalnızca gerçeğin peşindedir. İnsan onurunu yaralamaya, karalamaya yönelik yalan ve iftiraların yerine gerçeği koyacak olan da yine hukuktur. Bunu yapacak olan da savcılık makamıdır, bu makamın yapacağı etkin soruşturmadır. Elbette soruşturmada esas olan gizliliktir ama bu gizlilik, hakikati toplumdan kaçırmak anlamı taşımaz.

Bu sürecin amacı bir yanda kişi şeref, onur ve haysiyetini korumak diğer yandan soruşturmanın somut delile dayalı olarak etkili yürütülmesini sağlamaktır. Bir suç iddiasını ve işin aslını araştıracak olan savcılarımızdır. Kanunlar çerçevesinde, deliller ışığında adil kararı verecek olan da hakimlerdir, mahkemelerdir. Hak aranacak yegane yer yargıdır. Bu noktada kimsenin kendisini hakim, savcı yerine koyma, mahkeme yerine geçme yetkisi yoktur.”

Hakimler ve Savcılar Kurulu’na yapılan üye seçimi konusunda da değerlendirmelerd bulunan Bakan Gül, “Demokrasi uzlaşma rejimidir. Bağımsız ve tarafsız yargıyı yakından ve doğrudan ilgilendiren bir konuda siyasi partilerin uzlaşması demokrasimiz adına önemli bir kazanımdır, sevindirici bir durumdur” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner25

sanalbasin.com üyesidir