Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısı ile Trabzon'daki yerel basın mensuplarının bayramını bir açıklama yayınlayarak kutladı.

Ali Babacan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Kıymetli basın mensubu arkadaşlarım, ''İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesinin ardından sansürün kaldırılmasıyla beraber kutlanmaya başlanan 24 Temmuz Basın Bayramımızı kutluyorum. Kamuoyunun nefesi, vatandaşın sesi ve iktidar sahiplerinin sıkı bir eleştirmeni olan özgür basının demokratik hayatın ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyorum. Ne var ki gazeteciler günümüzde iktidar sahiplerinin tehditleri altında işlerini yapmaya çalışıyorlar. Basının tek sesliliğe kıstırılmak istenmesi sansürcü anlayışın sürdüğünü gösteriyor.

Günümüzde basın-yayın dünyamız üzerindeki baskı, bugünkü iktidarın oluşturduğu propaganda aygıtının parçası olan İletişim Başkanlığı’nın, haberlerini beğenmediği medyaya “beşinci kol faaliyeti” gibi yakışıksız ithamlarda bulunmasıyla da kendisini gösteriyor. Mevcut iktidardan farklı fikirdeki gazetecilerin mesleklerini işten çıkarılma veya tutuklanma tehdidi altında yapmak zorunda bırakılması çok sesli demokratik hayatımıza zarar veriyor. Öte yandan, iktidar ortakları tarafından gazetecilerin tehdit edilmesi ve gazetecilere yönelik fiziksel saldırıların düzenlenmesi siyasal şiddetin önemli bir yüzünü oluşturuyor.

İlk basın şehidimiz Hasan Fehmi Bey’in ölümünün ardından 112 yıl geçmiş  olmasına ve bu süreçte çok sayıda gazeteciyi suikastlara kurban vermemize rağmen günümüzde halen gazeteciler hedef alınıyor. Tam da bu nedenle devleti çete tipi faaliyetlerden temizleme yolundaki kararlılığımız güncelliğini koruyor. DEVA Partisi’nin ilkesi net, fikri açıktır: Özgür basın hayat kurtarır. Tüm basın emekçilerimize çalışmalarında başarılar diliyorum.'' dedi

ÇİÇEK ''ŞEHİR OLARAK ÜLKEMİZİN EN GÜÇLÜ BASINA SAİHİBİZ''
DEVA Partisi Trabzon il Başkanı Kubilay Çiçek 24 Temmuz Basın bayramı sebebiyle bölgemizde ki yerel basın mensuplarının bayramını kutlayan bir açıklama yayınladı.

Kubilay Çiçek ''Siyasetin de,haberciliğinde zor olduğu bölgemizde,gece gündüz demeden çalışan,bölge halkının sesi olan,tüm yasaklara ve engellemelere rağmen hakkıyla mesleğini yerine getirmeye ugraşan tüm basın emekçilerimizin 24 Temmuz Basın bayramını kutluyor çalışmalarında başarılar diliyorum'' dedi