DEVA Partisi'nin kurucu üyelerinden Metin Gürcan'ın yabancı diplomatlarla yaptığı görüşmelerin ortaya çıkmasının ardından siyasi ve askeri casusluk suçundan tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Metin Gürcan'ın yabancı diplomatlarla olan görüşmelerinin detayları ve görüntüleri ortaya çıktı.

Sabah'ın özel haberi şu şekilde yayınlandı:

Devletin askeri, siyasi ve ekonomik bilgilerin aktarılması karşılığında 500 dolar alan Metin Gürcan, mahkeme tarafından an be an takip edilmiş. Gürcan'a yapılan teknik ve fiziki takipte Ankara'da bulunan bir alışveriş merkezinin otoparkında yabancı diplomatlarla görüştüğü; görüşmenin ardından zarf ile aldığı parayı hesabına yatırdığı tespit edildi.

metin-gürcan-görüntü-1

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Metin Gürcan'ın ifadesinde yabancı diplomatlarla bir araya gelerek, ülkenin iç ve dış politikaları hakkında bilgiler verdiği ortaya çıkarken; Suriye, Irak, İran, Ukrayna, Afganistan ve Libya gibi ülkelere ilişkin bilgi ve analizler paylaşıp; karşılığında ücret aldığı tespit edildi.

metin-gürcan-görüntü-2

Teknik ve fiziki takip sırasında Gürcan, bir diplomatla Ankara'da bir alışveriş merkezinin otoparkında görüştü. Metin Gürcan ifadesinde açık ortak alanın bulunmamasından ötürü otoparkta görüştüklerini öne sürdü. Kamera kayıtlarında X şahsın cebinden çıkarıp kendisine verdiği görüntülerin sorulması üzerine Gürcan, "Bu zarfı danışmanlık hizmeti olarak verdiğim bölgesel açık kaynak haber tarama ve analiz çizelgelere bedeli olarak elden taktim ettiği zarf içerisinde 500 euro ödeme vardır" dedi. Gürcan'ın parayı aldıktan sonra ATM'ye gittiği görüntüleri üzerine, "Fikri ürünüm olan ve tamamen açık kaynaklardan derlediğim kendisine de periyodik olarak gönderdiğim Suriye, Irak, İran, Afganistan, Türkiye, Libya ve zaman zaman hazırladığım Yunanistan ve Ukrayna çizelgelerimi ve danışmanlık hizmetimin bedeli olan 500 Euro'yu İtalyan diplomattan almıştım. Bunu bankamatiğe yatırdım" cevabını verdi.

metin-gürcan-görüntü-3

ATM görüntülerinin kayıtlarında, Gürcan'ın ATM'ye giderek hesabına para yatırmaya çalıştığı ancak parayı yatıramadığı görüldü. Özel Bankanın genel müdürlüğü ile yapılan yazışmalar sonucunda Gürcan'ın hesabın 3 bin 50 Euro para yatırma işlemi yaptığı belirlendi. Gürcan bu görüntülere, "İtalyan diplomat 5 ya da 6 ay ödemeyi toplu olarak verdi. Yine ATM'de bozukluk olduğundan dolayı ödemeyi kendi hesabıma yatıramadığımı hatırlıyorum" ifadelerini kullandı. Gürcan görüşmelerde kullandığı şapkasına ilişkin "Ben şapkayı her zaman takarım. Bu benim için bir alışkanlık. Evimde de yaklaşık 15 adet şapkam var. Özel hayatımda da aile hayatımda da dışarı şapkasız çıkmam. Başka bir özel nedeni yok" dedi.

metin-gürcan-görüntü-4

Yabancı ülke temsilcilerine Türkiye'nin dış politikaları ile ilgili bilgiler veren Gürcan ifadesinde, bilgileri açık kaynaklardan elde ettiğini, yazılarında ve sosyal medya hesabından bu görüşlerini dile getirdiğini söyledi.

Metin Gürcan ile yabancı yetkililer arasındaki tape kayıtlarının Gürcan'ın şu konuşmasına yer verildi:

Gürcan: Bir arkadaşım bana Ankara'nın terör eylemlerinin gözlenmesi için Türk dronelarının kullanılması gerektiğini söyledi.

X şahıs: Drone'lar mı?

Gürcan: Türk Drone'ları. Ankara, istihbarat edinmek amacıyla bölgede kendi dronelarını kullanmak istediğini söyledi.

metin-gürcan-görüntü-5

Metin Gürcan'ın Emniyet'teki ifadesinde Türkiye'nin gerçekleştireceği uluslararası görüşmelere ilişkin de bilgiler aktardığı yer aldı.

Yetkililere aktardığı bilgiler karşılığında 6 aylık ödemesinin peşin isteyen ve bu konuda ısrarcı olan Metin Gürcan konuyla ilgili, ""Eğer hatırlarsan Mart ayında bir sonraki ödemeler için konuşmuştuk. Acaba bu ödeme altı aylık olarak yapılabilir mi? Daha önce yaptığın gibi. Sana problem olur mu? Dört ay yerine altı aylık ödeme olacak yani. Altı aylık bir ödeme yapılabilirse ben de bütçeme daha rahat ayarlarım. Yani Eylül-Mart ödemeleri şeklinde. Eylül'den itibaren Mart'a kadar diğer altı ay" ifadelerini kullandı.

metin-gürcan-görüntü-6

Aylık 500 Dolar ücret aldığını belirten Gürcan, "Aylık 500 Dolar ücret alırım. Altı aylık 3 bin Dolar yapar. Çizelgeleri kendisine yaklaşık bir buçuk senedir düzenli olarak göndermekteyim. Ödemeyi nakten alırım" dedi.

Gürcan'ın yabancı diplomatlara özel bir rapor isterlerse hazırlayabileceğini söylediği kayıtlarda şu ifadeler geçtiği belirtildi:

Gürcan: Merkezin iş birliğimizden rahatsızlık duyuyor mu? Sanırım devam etmesi planlanıyor, değil mi? Önümüzdeki üç dört sene için?

X şahıs: Evet. Bizim için oldukça önemli ama...

Gürcan: Çok güzel, teşekkür ederim

metin-gürcan-görüntü-7

Yapılan araştırmalar kapsamında Gürcan'ın Headquarter ifadesi kullanması üzerine HQ ifadesinin istihbarat teşkilatları ve askeri kuruluşlar için kullanıldığı ve dışişleri bakanlıklar için Bakanlık (Ministry) ifadesinin kullanıldığı, bunun üzerine görüştüğü kişilerin istihbaratçı olduğunu bilmesi üzerine görüşmelerini devam ettirdiği anlaşılan Gürcan, "HQ ifadesi iş dünyasında bile sivil hayatta bile sıklıkla kullanılan İngilizce başlangıç seviyesinde bile bilinen bir ifadedir. Şahsın hal ve hareketlerinden istihbaratçı tavrı çıkarmadım" şeklinde konuştu.

metin-gürcan-görüntü-8

Sabah - Özel Haber