Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kastamonu'nun "Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerine Doğalgaz Verme Töreni"nde konuştu.

Törene Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantıyla katılan Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

Karadeniz'deki doğalgaz çalışmaları

Burada yaptığı konuşmada Erdoğan, "Uzunca bir süredir devam eden arayışlarımız sonunda nihayet Karadeniz'deki Sakarya Gaz Sahası'nda önemli bir keşif yaptık.

Müjdesini milletimizle de paylaştığımız Karadeniz doğalgazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık."Sakarya gaz sahasındaki ilk fazı oluşturan 10 kuyudan 9'unun sondajı bitti." dedi.

cumhurbaskani_erdogan_dan_fatih_sondaj_gemisi_paylasimi_h58529_034da

Referans fiyat vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yerli gazın da sürece dahil olmasıyla Türkiye, gazın gazla rekabet ettiği, bölgesinde referans fiyat oluşumunun sağlandığı bir ülke haline dönüşüyor." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının diğer bölümünde şunları söyledi:

Kara ve denizde 7 bin işçi çalışıyor

"Denizdeki gazı üretim haznesine iletecek 10 kuyu başı vanasından 5'i yerine yerleştirildi. Halen 3 sondaj gemisi, 9 adet ana inşaat ve montaj gemisi iş yüküne göre sayıları 20 ila 30 arasında değişen destek gemisi sahada çalışıyor.

Kara ve denizde yaklaşık 7 bin işçi faaliyet gösteriyor. Filyos Doğalgaz İşleme Tesisimizdeki çalışmalar yüzde 80 oranında, deniz tabanındaki 170 kilometrelik boru serimi işi yüzde 97 oranında tamamlandı.

"Deniz tabanının altında enerji üssü kuruyoruz"

Görüldüğü gibi deniz tabanının 2 bin 200 metre altında adeta bir enerji üssü kuruyoruz. İnşallah önümüzdeki sene bu gazı kullanmaya başlayacağız. Sakarya Gaz Sahamız keşiften üretime kadar dünyada en hızlı devreye alınan açık deniz saha geliştirme projesi olacaktır.

"Bir sözü daha tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz"

Bir hayal gerçek oldu. Abana doğalgaza kavuştu. Bozkurt, İnebolu, Cide aynı şekilde doğalgaza kavuştu. Bugün sizlerle beraber bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Sizin gözlerinizdeki mutluluk, bizim de mutluluğumuzdur. Bir sözü daha tutmanın mutluluğuyla sizlerle bu açılış töreninde beraberiz.

İlçeleri doğalgaza kavuşturmak için 85 milyon liralık yatırımla 75,5 kilometre boru hattı döşedik. Vatandaşlarımız, doğalgaz aboneliği konusunda büyük bir teveccüh gösterdi.