CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı konusunda, “Büyük olasılıkla önümüzdeki süreçte tek adayla halkın karşısına çıkacağız yani Millet İttifakı tek adayla çıkmış olacak. Millet İttifakı’nın önemli iki ana aktöründen bir tanesi aday olmadığını ifade ediyorsa doğal olarak da bu Millet İttifakı’nın ana lokomotifi olan CHP ağırlıklı olarak bir aday belirleme durumuna girecek demektir. Büyük olasılıkla ismi zikredilen doğal olarak önümüzdeki süreçte öne çıkan üç isim var, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın İmamoğlu ve Sayın Yavaş” dedi. Milliyet’in sorusunu yanıtlayan Tekin, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Ben Cumhurbaşkanı adayı değilim. Ben başbakanlığa adayım” açıklaması ve “cumhurbaşkanı adayı” konusunu değerlendirdi.

Tekin, özetle şunları söyledi:  

AMAÇ SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEK: Meral Hanım daha önce de aslında ifade etti, aday olmayacağını ifade etti ama şimdi zaten Millet İttifakı’nın bir araya gelişinin sebebi bu sistemi değiştirmek. Doğal olarak önümüzdeki süreçte seçimden sonra Millet İttifakı aynı zamanda bir sistemi değiştirecektir. Meral Hanım da ‘o sistem içerisinde görev düşerse başbakan adayı’ olduğunu ifade etti. Son derece doğal yani. Millet İttifakı siyasi partilerin bir araya gelişinin temel nedeni bu mevcut sistemi değiştirmek.

TEK ADAY: Önümüzdeki süreçte Meral Hanım aday değilse belli ki Millet İttifakı doğal olarak da bir aday çerçevesinde Sayın Karamollaoğlu da, Sayın Demokrat Parti Genel Başkanı da benzer cümleler kullandı. Bu da şunu gösteriyor ki büyük olasılıkla önümüzdeki süreçte tek adayla halkın karşısına çıkacağız yani Millet İttifakı tek adayla çıkmış olacak.

ANA LOKOMOTİFİ: Millet İttifakı’nın önemli iki ana aktöründen bir tanesi ‘aday olmadığını’ ifade ediyorsa doğal olarak da bu Millet İttifakı’nın ana lokomotifi olan CHP ağırlıklı olarak bir aday belirleme durumuna girecek demektir.

KAPALI DEVRE İFADE ETTİ: Dört farklı siyasi partinin konsensüsü ile olacaksa bu dört parti liderinin vereceği kararla olacaktır. Hayır, her siyasi parti kendi adayını çıkaracaksa tabii siyasi partiler kendi iç hukukuna göre uygulamalar yapabilir. Üyeyle mi yapar, atamayla mı yapar, onu bugün söylemek çok erken. Ama büyük olasılıkla ismi zikredilen doğal olarak önümüzdeki süreçte öne çıkan üç isim var. Meral Hanım’da bir kapalı devre onu ifade etti. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın İmamoğlu ve Sayın Yavaş yani üç isim öne çıkmış oluyor. Meral Hanım’ın ifadesi yani dördüncü bir isim saymadığına göre büyük olasılıkla bu üç isim içinde bir aday belirleme konusunda bir süreç başlayabilir.

SÜRPRİZ ADAY ÇIKABİLİR: Tabii daha çok bir süre var. Önümüzdeki süreçte nasıl bir takvim işleyecek. Seçim hangi takvimde yapılacak. İttifaklarda farklı kararlar çıkabilir, başka bir hiç beklenmedik bir aday da çıkabilir. Onun için bugün aday ismini söylemek çok erken.