Yaz aylarında yoğun olarak kullanılan güneş gözlüklerinin seçimi konusunda Optisyenlik Programı Öğretim Görevlisi Mehmet Fidan önemli uyarılarda bulundu. Fidan, güneşten korunmak için seçilen gözlüklerle ilgili olarak, “Camın rengi değil UV koruması önemli” dedi.

Gözlüğün, göz kusurlarını düzeltme ve güneşi engellemenin yanı sıra kişinin yaşamında önemli bir aksesuar olduğunu ifade eden 2021-2022 akademik yılında 6’sı yüzde 100, 36’sı yüzde 50’li indirimli olmak üzere 40 öğrenciye eğitim vermeye hazırlanan İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu’ndan Optisyenlik Programı Öğr. Gör. Mehmet Fidan özellikle yaz aylarında kullanımı yoğunlaşan güneş gözlüğü kullanımı ile ilgili önemli noktalara değindi. Mehmet Fidan ayrıca gerek numaralı gözlük gerekse de güneş gözlüğü alınırken bir optisyen eşliğinde karar verilmesinin gelecekte yaşanması muhtemel sorunların önüne geçeceğini söyledi.

“Camlar ultraviyole (UV) ışınlarını engellemeli”
Ultraviyole (UV) ışınların, göz tarafından algılanamayan ve insan sağlığı için zarar teşkil eden ışınlar olduğunu belirten Fidan, “Göz sağlığı için öncelikle güneş gözlüğünün camının renginden ziyade UV ışığını bloke edici bir özellik taşıyıp taşımadığına dikkat etmek gerekir. Dolayısıyla kaliteli bir güneş gözlüğü, UV ışınlarını engellediğine dair sertifikaya sahip olmalıdır” dedi.

“CE (Conformité Européene) Belgesi bulunmalı”
Güneş gözlüğü takıldığında nesnelerin netliği yani detayların kaybolmaması gerektiğine dikkat çeken Fidan, gözlük satın alırken ürünün, Avrupa Birliği standartlarında minimum güvenlik koşullarının sağlandığını gösteren CE (Conformité Européene) güvenilir tescil belgesine sahip olmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

“Tek başına aynalı cam UV koruması sağlamıyor”
Öğr. Gör. Mehmet Fidan, aynalı camların kullanıldığı güneş gözlüklerinde gelen ışığın büyük çoğunluğunun geri yansıdığını, bu nedenle güneş ışınlarının yoğun olduğu yerlerde örneğin deniz kenarlarında ya da kar ile kaplı yerlerde kullanılabileceğini dile getirdi ancak şu uyarıda bulundu: “Aynalı gözlük kullanımı göze gelen ışık miktarını düşürmekte, ancak UV engelleme özelliğini etkilememektedir. Benzer şekilde, farklı cam renginde güneş gözlüklerinin kullanımının UV blokajı üzerinde bir etkisi yoktur” dedi.

“Sahte güneş gözlükleri retinaya zarar veriyor”
Sahte güneş gözlüğü kullanımının göze verdiği zararın yıllar sonra ortaya çıkabildiğinin altını çizen Öğr. Gör. Fidan, “Güneş ışınlarını engelliyor, bir şey olmaz” düşünceleri ile satın alınan güneş gözlüklerinin kalitesiz camlarının kesinlikle gözün retinasına zarar vereceğini ifade etti. UV engelleme özelliği olmayan sahte gözlük takıldığında, gözlüğün sağladığı gölge etkisiyle göz bebeklerinin daha fazla açılacak ve zararlı UV ışınlarına daha fazla maruz kalacağını belirten Fidan, UV filtresi olmayan sahte gözlük kullanımından kaçınılması gerektiğini söyledi.