Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim savaş çanlarını çaldırmaya başladı.

Uzun süredir diplomatik adımlarla gerilim düşürülmeye çalışılırken son bir haftada yaşananlar savaş beklentilerini artıdı.

Yaşanan gerilimin ardından dün akşam saatlerinde ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bugün telefon görüşmesi gerçekleştirileceği açıklanmıştı.

Söz konusu görüşme sona erdi.

"HER SENARYO İÇİN HAZIRIZ"

Beyaz Saray'dan kritik görüşmeye ilişkin açıklama geldi:

"Başkan Joe Biden, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya'nın Ukrayna sınırlarında artan askeri yığınağı hakkında görüştü.

Başkan Biden, Rusya'nın Ukrayna'yı daha fazla işgal etmesi halinde, ABD'nin Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte kararlı bir şekilde yanıt vereceği ve Rusya'ya hızlı ve ciddi maliyetler getireceğini açıkça ifade etti.

Başkan Biden, Rusya'nın Ukrayna'yı daha fazla işgal etmesinin insani acılara yol açacağını ve Rusya'nın itibarını azaltacağını yineledi."

Açıklamada ayrıca, "Biden Putin'e, ABD'nin diplomasi ve 'diğer senaryolar' için hazır olduğunu, eğer Rusya Ukrayna'yı işgal ederse kararlı ve hızlı bir karşılık olacağını söyledi. Biden, 'Ukrayna'nın işgali büyük acılara yol açar ve Rusya'nın politik duruşunu zayıflatır.' dedi." ifadelerine yer verildi.

Biden ile Putin arasında kritik Ukrayna görüşmesi #1

"RUSYA'NIN DİPLOMASİ Mİ GÜÇ KULLANIMINI MI SEÇECEĞİ HALA BELİRSİZ"

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Yetkilisi, Biden Putin görüşmesine ilişkin değerlendirme yaptı:

"Görüşme profesyoneldi ve inamiklerde değişiklik yok. Rusya'nın diplomasi mi güç kullanımını mı seçeceği hala belirsiz. Onları caydırmaya devam edeceğiz. 3 bin asker Polonya'ya doğru yolda."

"RUSYA KENDİSİNİ GİDEREK ÇİN'E DAHA BAĞIMLI BULUYOR"

"NATO daha güçlü ve daha amaçlı. Rusya şimdiden kendisini dünyadan giderek daha fazla izole edilmiş ve Çin'e daha bağımlı buluyor.

İki Başkan, heyetlerin önümüzdeki günlerde angaje olmaya devam etmesi konusunda anlaştı. Tabii bu süreçte Rusya her halükarda askeri harekata devam edebilir. Gerçekten de bu belirgin bir olasılık, eğer öyleyse, Ukrayna'ya, Avrupa güvenliğine zararı olacak."

GÖZLER BU GÖRÜŞMEDEYDİ

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın dünkü "Rusya Ukrayna'da işgale her an başlayabilir." açıklamasının ardından gözler bugün Biden ile Putin arasındaki görüşmeye çevrilmişti.

ABD yönetimi, Ukrayna'daki zorunlu olmayan diplomatik personelin ülkeyi terk etmesi talimatını vermiş, ayrıca ülkedeki 160 askerini de geri çekme kararı almıştı.