Konsey, geçtiğimiz hafta 21 ülkenin katıldığı bir çalışmayı yayınlayarak, bir anlamda sürecin yansımalarını şimdiden ortaya koydu. Rapora göre, bu sistemin devreye girmesiyle kontrol sürelerinin önemli ölçüde artması ve kapıda bekleme sürelerinin iki katına çıkması öngörülüyor.

SINIR KAPILARI GENİŞLEYECEK

Hürriyet'te yer alan habere göre; Almanya’nın raporda yer alan değerlendirmesinde EES’in devreye girmesiyle yolcular için kontrol sürelerinin önemli ölçüde artacağı tahmin edilirken; ülkedeki bazı havalimanlarında, sınır kontrolleri için kapasitelerin arttırılması gerekeceğine dikkat çekildi. Avusturya’dan yapılan değerlendirmede ise şu sözler dikkat çekti: “EES ile işlem sürelerinin çok net bir şekilde iki katına çıkmasını bekliyoruz. Bu durum, sınır geçiş noktalarında bekleme sürelerini de etkileyecek. Sınır kontrolleri daha karmaşık hale gelecek.” Hırvatistan’da da yetkililer, bekleme sürelerinin önemli ölçüde artacağına dikkat çekerek, bazı sınır kapılarının genişletileceğini söyledi. İtalya ise özellikle havalimanlarına odaklandığını açıkladı. İsviçre ise self-servis ve kamera sistemlerinin büyük havalimanlarında halihazırda kurulduğunu açıkladı.

‘BİZİM İÇİN FIRSAT’

Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, uygulamanın Türkiye için fırsat olabileceğine dikkat çekti ve şunları söyledi: “AB ile vize konusunda normale dönüldü, biz de misafirlerimizi erken rezervasyon yapmaları konusunda uyarıyoruz. Ancak bu sistem şüphesiz yeni bir etki yaratacaktır. Schengen Bölgesi’nde yaşanan sıkıntılar elbette başka ülkelerin Türkiye tercihini olumlu anlamda etkiliyor. Örneğin Rusya’dan Türkiye’ye gelen turisler çok azaldı ama Avrupa’ya gidenler sıfırdı. Yeni sistemle, birçok ülkeye gidemeyenler Türkiye’yi tercih edecektir.”

‘BU DURUM TÜRKİYE’NİN YARARINA’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, mevcut ortamda tam anlamıyla çözülmeyen vize sorununa, kapıda uzun bekleme sürelerinin eklenmesiyle AB ülkelerinin tercih edilebilirliğinin düşeceğini belirterek, “Turizmde rakip ülkelerimiz girişi ne kadar zorlaştırırsa, vize uygulamayan ülkelerin şansı yükseliyor. Örneğin bu yıl Rusların Türkiye’yi en çok tercih etme sebeplerinden biri bu oldu. Zaten vizenin zor alındığı bir ortamda kapıda bekleme süreleri de artarsa AB ülkelerinin tercih edilirliği azalır” dedi.

EES NEDİR?

AVRUPA Birliği tarafından Schengen Bölgesi’ne girecek yolcular için uygulamaya konulacak Giriş-Çıkış Sistemi’nin, aslında 2022 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyordu. Söz konusu projeyle amaç, Schengen Bölgesi sınırlarını korumak ve güvenliği sağlamak olarak açıklanırken; terör suçlarının veya diğer ciddi suçların önlenmesine katkı sağlamanın hedeflendiği kaydediliyor. Uygulamanın tüm üçüncü ülkeler için geçerli olması ve AB ülkelerine giriş yapacak kişilerin yüz, isim soyisim, doğum tarihi ve uyruk bilgileri başta olmak üzere birtakım kişisel verilerinin kayıt altına alınacağı açıklandı.