Erken seçim tartışmalarının sürdüğü Türk siyasetinde; liderler planlarını her ihtimale karşı hazır tutmak için çalışıyor. Millet İttifakı'nda henüz Cumhurbaşkanı adayı belirlenmezken; bu adayın kim olacağı yönünde polemik de devam ediyor.

Aksoy Araştırma, seçmenin nabzını tutan bir seçim anketi gerçekleştirdi. Seçim anketinin sonuçlarında ise CHP'lileri sevindirecek bir yükseliş yaşandı.

Aksoy Araştırma tarafından hazırlanan ve seçmenin nabzını tutan 'Türkiye Monitörü' araştırmasının 2022 yılı Ocak ayı 3 . hafta sonuçları vatandaşlarla paylaşıldı.

AK PARTİ DÜŞÜŞ EĞİLİMİ GÖSTERDİ
Temmuz ayı sonrasında yüzde 36'lara kadar gerileyen AK Parti'nin oy oranı Aralık ayının 3. haftasında 31,2'ye kadar gerilerken; sonraki aylarda yeniden düşüş eğilimi göstererek 30,1'e kadar indiği görüldü.

Geçen yıl yatay bir oy oranı bulunan MHP'de ise Ocak 2021'e göre gerileme yaşandı. MHP'nin oy oranı 2022 Ocak ayının 3'üncü haftası araştırmasında 7.9 oldu.

İttifaklar arası oy dağılımında Haziran 2021 tarihi itibariyle Millet İttifakı'nın yüzde 42.5 ile daha çok oy oranını yakaladığı görüldü. Cumhur İttifakı'nın oyu ise yüzde 38 oldu.

CHP DAMGA VURDU
Aksoy Araştırma'nın anketine damga vuran parti ise ana muhalefet partisi CHP oldu. Önceki anketlerde yüzde 25 ila 26 arasında çıkan ve oyunu artıramadığı belirtilen CHP yüzde 28.9 aldı. Bu sonuçla birlikte AK Parti ile arasındaki puan farkını da 1.2'ye kadar düşürdü.