İstanbul, bu yazı hem sıcak hem de yağışlı geçirdi.

Öyle ki sağanağın etkili olduğu günlerde ani sel ve baskınlar da yaşandı.

Çok sayıda aracın ve evin hasar gördüğü günler geride kalsa da yeni bir uyarı daha geldi.

Kuvvetli yağış bekleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi AKOM, İstanbul geneli için 31 Ağustos Çarşamba gününden 3 Eylül Cumartesi gününe kadar yer yer kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı.

AKOM'dan yaptığı açıklamada, şöyle denildi:

Dolu yağışı ve yoğun şimşek uyarısı

“İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesi genelinde geçtiğimiz hafta yaşanan kararsız hava koşullarının tekrardan etkili olması bekleniyor. Çarşamba günü sabah saat 06.00'dan itibaren il genelinde kuvvetli sağanak geçişlerinin yaşanabileceği tahmin ediliyor. Gök gürültüsü eşliğinde görülecek kuvvetli sağanak yağışlarla birlikte, zaman zaman yerel dolu yağışı, yoğun şimşek, yıldırım aktivitesi ve yağış anında kuvvetli rüzgâr (20-50 km/s) da öngörülüyor.

'Olumsuzluklara hazırlıklı olun'

Yağışların perşembe ve cuma gününden itibaren yoğunluğunu azaltması; ancak bölgesel olarak 30-60 dakika gibi kısa zaman diliminde kuvvetli şekilde etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Cumartesi öğle saatlerine kadar il genelinde etkili olması beklenen serin ve yağışlı hava nedeniyle vatandaşların muhtemel olumsuzluklara karşı hazırlıklı ve tedbirli olması önem taşıyor. İBB ekipleri de tüm hazırlıklarını tamamlayarak, teyakkuz halinde bekleyişini sürdürüyor.”

AKOM dan İstanbul için yağış uyarısı #1

AFAD, 10 il için uyardı

AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi (AADYM), kuvvetli yağışlara karşı; İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Edirne valiliklerine uyarı mesajı gönderdi.

Mesajda; ani sel, su baskını, dolu, kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara hazırlıklı olunması istendi.

'Teyakkuza geçin'

İlgili birimlerin uyarılması, iletişim kanallarının açık tutulması, ihtiyaç duyulabilecek araç, iş makinesi ve personel planlamasının hazır bulundurulmasının istendiği mesajda ayrıca, teyakkuza geçilerek gerekli tedbirlerin alınması, müdahale planlamasının yapılması, müdahale birimlerinin hazır halde bekletilmesi gerektiği hatırlatıldı.

AFAD, vatandaşı da olası su baskını ihtimaline karşı ev ve iş yerleri için önlem almaya, araçlarını dolu ihtimaline karşı koruyacak tedbirler almaya çağırdı.

'Sel sularına girmeyin'

Vatandaşların dışarıda olmaları durumunda uçabilecek çatı, devrilebilecek ağaç ve direklerin yanı sıra ulaşım zorlukları ile karşılaşabilecekleri hatırlatılarak, ayak bileğine gelen sel sularının bir insanı sürükleyebileceği ve sel sularına girilmemesi gerektiği belirtildi.

Kuvvetli yağışların etkisini, bölgenin batısında akşam saatlerinde, kuzey ve doğu kesimlerinde ise gece kaybetmesinin beklendiği kaydedildi.

5 günlük tahmin

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul için 5 günlük hava tahmin raporunu da yayınladı.

İşte o rapor:

AKOM dan İstanbul için yağış uyarısı #2

Türkiye genelinde ise hava sıcaklıkları şu şekilde seyredecek:

AKOM dan İstanbul için yağış uyarısı #3

AKOM dan İstanbul için yağış uyarısı #4

AKOM dan İstanbul için yağış uyarısı #5

AKOM dan İstanbul için yağış uyarısı #6

AKOM dan İstanbul için yağış uyarısı #7