Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, binlerce insanı hayattan kopardı.

Deprem sonrası korkunç tablo! 1.297 kişinin kimliği tespit edilemedi Deprem sonrası korkunç tablo! 1.297 kişinin kimliği tespit edilemedi

Her iki depremde ayrıca 7 bine yakın bina yıkıldı. 

Adalet Bakanı konuştu: Hesap verecekler
Binaların raporlamalarına başlanırken, deprem bölgesi Diyarbakır’da bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, enkaza dönen binalarla ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Diyarbakır Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) konuşan Bozdağ, binaların yapımında sorumlu olanların hukuk önünde hesap vereceğini dile getirdi.

Bozdağ, şunları söyledi:

Adli tahkikat başlatıldı
Depreme maruz kalan tüm illerimizdeki cumhuriyet başsavcılıkları bu binalar ve bu binaları yapanlarla ilgili, sorumluluğu olanlarla ilgili adli tahkikatlar başlatılmıştır. İhmali, kusuru olanlar ve deprem sonrası ortaya çıkan yıkımlar nedeniyle sorumlu olanların tespit edilmesi ve yargı önünde hesap vermesi sağlanacaktır. Şu anda tüm cumhuriyet başsavcılıklarımız harekete geçmiştir. Canlarımızı kurtarmak için seferberlik içerisindeyiz. Kusuru, ihmali olan her kim varsa onların üzerine gidilecek. Onlar yargı önüne çıkarılacak, hukuk önünde hesap vermeleri sağlanacaktır. Herhangi bir kişinin görmezden gelinmesi söz konusu olmayacaktır. Kim olursa olsun, hepsinin üzerine sonuna kadar gidilecektir. Mahkemelerimiz gereklerini takdir edeceklerdir. Biz de takipçisi olacağız.

"Fırsatçılar için gerekli hukuksal girişimler yapılacak" 
Fırsatçılarla ilgili de denetimlerin sürdüğünü aktaran Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

Bu dönemde fırsatçılar türedi. İnsanlarımızın bu acı zamanında fiyatları fahiş artıranlardan tutun da ahlak ve hukukla bağdaşmayan usul ve yöntemlerle buradan gayrimeşru kazanç elde etmek isteyenleri de görüyoruz. İlgili yetkililer, böylesi bir zamanda gayrimeşru kazanç sağlayanlar için gerekli hukuksal girişimleri yapacaklar. Bunların sayısı az ama vatandaşlarımızı rahatsız ediyorlar.