Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarında 2'nci güne girildi.

Saldırılar devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den Rusya'ya müzakere çağrısı geldi.

ZELENSKİY, MÜZAKERE ÇAĞRISI YAPTI

Zelenskiy, Facebook'tan yayınladığı mesajında, "Bir kez daha Rusya Devlet Başkanı'na seslenmek istiyorum; tüm Ukrayna'da savaş oluyor, ölümleri durdurmak için müzakere masasına oturalım." ifadelerini kullandı.

Zelenskiy'nin bu çağrısına Kremlin'den yanıt gecikmedi.

Rusya, Ukrayna ile görüşmeler için Minsk e heyet göndermeye hazır #1

KREMLİN: MÜZAKEREYE HAZIRIZ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Ukrayna'yla müzakere yapılması için Belarus'un başkenti Minsk'e heyet göndermeye hazır olduğunu söyledi.

Peskov, "Bilindiği üzere, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna'nın tarafsızlık statüsünü konuşmaya hazır olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, en başından beri harekatın amacının Ukrayna'nın silahsızlandırılması ve Nazilerden arındırılması yoluyla Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerine yardım etmek olduğunu belirtti. Bu bağlamda, Zelenskiy'in teklifine cevaben Putin, Minsk'e Rusya Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Başkanlığı İdaresi temsilcileri düzeyinde bir heyet göndermeye hazır" ifadelerini kullandı.

HEYETLERİN GÖRÜŞMESİ İÇİN TÜM KOŞULLAR SAĞLANACAK

Putin'in Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'yla telefon görüşmesi yaptığını aktaran Peskov, Lukaşenko'nun heyetlerin Minsk'e ulaşması, güvenliklerinin ve dokunulmazlıklarının sağlanması ve müzakerelerin yapılması için gereken tüm koşulları sağlama sözü verdiğini kaydetti.

Rusya, Ukrayna ile görüşmeler için Minsk e heyet göndermeye hazır #2