Haberlobi - Haber Servisi // Veteriner Hekim İsmail Serdar Topaçlıoğlu, evde hayvan besleyenlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Özellikle tatile çıkarken evde beslenilen kedi ve köpeklerle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çeken Topaçlıoğlu şu ifadeleri kullandı:

Hayvanlarınızın aşılarını düzenli olarak yaptırın
"Kedi ve köpeklerimiz için tehlike olan hastalıklar, viral hastalıklardır. Kedi ve köpeklerimizi tehdit eden bu viral hastalıkların malesef spesifik bir tedavileri bulunmamakta ve hastalığın türüne göre uzun bir tedavi süreci gerektirir; çoğu zamanda üzücü sonuçlara yol açmaktadır. Hayvanlarımızın bu hastalıklara bulaşmaması için kedi ve köpeklerin yıllık aşılarının ve iç/dış parazit ilaçlanmalarının düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir."

serdar-topaçlıoğlu-1000x700

Düzenli aşılar ölümcül hastalıklardan korur
Özellikle Nisan ayının ortalarında doğanın uyanması ile hayvanlarımızın dış parazite yakalanma olasığı daha fazla yükselir ve pire, kene, uyuz, emici sinekler vasıtasıyla birçok bakteri ve virüs bulaşabilmektedir. Düzenli olarak yapılan aşılarla köpeklerimizde ölümcül sonuçlara yol açabilen Distemper (gençlik hastalığı), Kanlı ishal (parvo) ve Kuduz gibi hastalıkların önüne geçilebilmektedir. Yine kedilerimize düzenli olarak yapılan aşılarla ölümcül sonuçlara yol açabilen Panleukopeni, Calicivirüs (FCV), Feline Rhinotracheit ve Kuduz hastalıklarının önüne geçilebilmektedir.

Evcil hayvanlarınızı teslim etmeden önce bu uyarılara dikkat
Evcil hayvanlarını pet pansiyon ve otellere emanet edecek olan hayvan sahiplerini de uyaran Topaçlıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle, evcil hayvanlarını pet pansiyon ve otellere emanet edecek olan hayvan sahipleri düzenli aşıları yaptırmış olmaya azami önem göstermelidir. Evcil hayvanların, pansiyon ve otellere bırakılmadan en az bir ay önce aşısının yaptırılmış olması büyük önem arz etmektedir. Evcil hayvanların emanet edildiği işletmeler önceden araştırılmalı, işletmenin resmi kaydı bağlı bulunan Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri'nden sorgulanmalıdır. Veteriner kliniklerin bünyesinde verilen pansiyon veya otel hizmetlerinin doğru veya yasal olup olmadığının araştırılması oldukça önemlidir. Çünkü hastalık geçiren hayvanların tedavi görmek amacıyla gittikleri kliniklerde de hayvanlara hastalık bulaşabilir."

serdar-topaçlıoğlu-1000x700-2