Her yıl olduğu gibi bu yıl hem Uludağ hemde Karadeniz'deki dağ evleri turistlerin akınına uğradı. 5 bin yatak kapasitesine sahip Uludağ'da sezon erken açılırken; Karadeniz'de otellerde yer kalmadı. Uzungöl ise ziyaretçilerini hazırlamak için gün sayıyor...

ULUDAĞ TAM KAPASİTE

Her kış yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanı olan Uludağ, her yıl olduğu gibi bu yılbaşında da turist akınına uğradı.

Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan 17 otel, tesis ve 5 bin yatak kapasitesine sahip Uludağ'da sezon, 17 Aralık'ta açıldı.

uludağ-kayak

Kar yağışının bu yıl beklenenden erken başlaması nedeniyle çok sayıda yerli ve yabancı turistin akın ettiği Uludağ, yılbaşını kar altında karşılamak isteyenlerin tercihi oldu.

Otellerin tam kapasite doluluk oranıyla yılbaşına hazırlandığı zirvede, güvenlik önlemleri de en üst seviyeye çıkartıldı.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yılbaşında oteller bölgesindeki denetimlerini aralıksız sürdürecek. Oteller ve eğlence mekanlarındaki pandemi önlemleri denetlenecek. Uludağ'daki oteller de pandemi sürecine özel, yeni yıl paket programları hazırladı.

Pandemi tedbirleri kapsamında restoran ve oturma alanlarının düzenlemeleri gerçekleştirildi. Otellerde yılbaşı eğlenceleri saat 24.00'e kadar sürecek ve pandemi tedbirlerine uyulacak. Uludağ’da birçok otel, tam kapasiteye ulaştığı için satışları kapattı.

otel-rezerve

Otel işletmecisi Murat Pınarcı, kar yağışının erken başlamasıyla birlikte bu sezon Uludağ'a ilginin yeniden arttığını belirtti. Pınarcı, "Bu sene yağış, gayet güzel gidiyor. Pistler gayet iyi. 1 ve 2 Ocak'ta yoğun bir kar yağışı gelecek. Yeni yıla da karlı gireceğiz. Tamamen dolduk, satışı kapattık. Yerli turistte ağırlık var. Onun yanı sıra Rusya, Azerbaycan ve yılbaşı periyodu için Orta Doğu'dan misafirlerimiz var. Bu sene, geçen yıla göre daha hareketli. Geçen sene pandemi kuralları çerçevesinde alışık olmadığımız bir düzendeydi. Pandemi kuralları yine geçerli olmak koşuluyla eğlencemiz var. Yılbaşı eğlencesi akşam saat 20.00'de başlayıp, gece 24.00'te bitecek. Pandemi önlemlerimizi almış durumdayız. Misafirlerimizi bekliyoruz." diye konuştu.

"Kişi başı 3 bin 500 lira"
Pınarcı, otellerdeki konaklama fiyatlarıyla ilgili de, "Fiyatlar hafta içi, hafta sonu, sömestir olarak dönemsel değişiklik gösteriyor. Fiyatlar bin 800 liradan başlayıp, 3 bin 250 liraya kadar çıkabiliyor. Yılbaşı için kişi başı, 3 bin 500 lira fiyatımız var. Buna yılbaşı eğlencesi ve gala yemeği dahil." dedi.

Günübirlikçi tatilcilerin de tercih ettiği Uludağ'da fiyatlar değişiklik gösteriyor. Kara yolu yerine teleferikle Uludağ'a çıkmak isteyen tatilciler, kişi başı gidiş-dönüş 75 lira ödeyecek.

otel-yatak-1000-700

Kayak öğrenmenin saatinin 450 lira olduğu Uludağ'da, sucuk ekmek fiyatı 40 lira ile 100 lira arasında değişiyor. Uludağ’da kafe işleten Ahmet Üze, "Sucuk ekmek 40, köfte ekmek 50 lira. Her keseye uygun. Herkes buraya gelip, karnını doyurabilir. Günübirlik eğlencesini yapabilir. Korkulacak fiyatlar yok ama serbest piyasa var. Sucuk ekmeği 75 liraya satan da var, 100 liraya satan da." dedi. Uludağ'da 5 liradan başlayan bir bardak çayın fiyatı ise 25 liraya kadar çıkıyor.

KARADENİZ İLGİ ODAĞI

Karadeniz Bölgesi yılbaşı tatilini doğayla baş başa geçirmek isteyenlerin adresi oldu. Bölgeye gelen tatilciler, yayla ve vadilerdeki otel, pansiyon ve bungalovları doldurdu. Karla kaplı yaylalarda yürüyüş yapıp, yöresel lezzetlerin tadına bakan tatilciler, yeni yılı karşılamaya hazırlanıyor. Trabzon'da Uzungöl Turizm Merkezi ile Gümüşhane'deki Zigana Kayak Merkezi, Rize'de Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası ile İkizdere ve Fındıklı ilçesi Arılı Vadileri de en çok tercih edilen yerler oldu. 

karadeniz-otel

Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Genel Sekreteri Gülden Değer Çakıcıer, kış döneminin turizm için düşük bir sezon olmasına rağmen Karadeniz Bölgesi’nde bunun aksi bir durum yaşandığını söyledi. Çakıcıer, “Yılbaşı tatili için bölgeye yoğun bir ilgi var. Tesislerimiz şu anda yüzde 80 doluluk oranına ulaştı. Misafirlerin ilk tercihi doğa içerisinde ve sessiz olması nedeniyle bungalovlar oluyor. Bizim doğamız her zaman bakir, sadece kış sezonunda renk değişikliği oluyor. Yazın gördüğümüz güzellikler kışın ayrı bir görsellikle karşımıza çıkıyor” dedi.

UZUNGÖL YENİ YILA HAZIRLANIYOR

Trabzon'un ve Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl yılbaşı etkinlikleri ile yeni yıla hazırlanıyor.

Yılbaşı için Uzungöl'de havai fişek gösterisi ve göl çevresinde ateş yakma etkinliği planlanırken, işletmeler yılbaşı hazırlıklarını da tamamladı. Yılbaşı Gecesi için Karadeniz ve Türk Halk Müziği sanatçıları farklı işletmelerde yılbaşı konserleri verecek. Şu ana kadar yöredeki turistik tesislerde yapılan rezervasyonlarda yüzde 75'in üzerinde doluluğa ulaşılırken, tesislerde Karadenizli sanatçılar İhsan Eş, Nuray Aksoy, İrfan Seyhan ve Orhan Saygın sahne alacak.

uzungöl-1000x700