Dün Birleşik Arap Emirlikleri Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Saif bin Zayed Al Nahyan ile görüşen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu sabah Hatay’da düzenlenen Kökünü Kurutma Operasyonu sonrası açıklamalarda bulundu.

Haklarında gözaltı kararı verilen 117 şüphelinin tamamının yakalandığını belirten Soylu, şunları söyledi:

– Bugün cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 119 bine yükselmiştir. Son 5-6 yılda neredeyse 3-4 kat olan bu artışın sebebi; adliyelerimizle, emniyetle, projeli operasyonlarla sahaya basarak, alan baskısı ortaya koyarak gerçekleştirdiğimiz süreçtir.

– Bir taraftan uyuşturucunun kullandığı alanlara yönelik adım atıyoruz. 120 bin metruk binanın 105 bini ya yıkıldı ya rehabilite edildi. Aynı zamanda uyuşturucuya bağlı ölümlerin sayısı son beş yılda 941’den 270’e düştü.

AVRUPA İSTEDİĞİ KADAR SERBEST BIRAKABİLİR

– Kökünü kurutana kadar da bu mücadeleye devam edeceğiz. Çocuklarımızı, nesillerimizi bu melun saldırının hedefi haline getirmeyeceğiz. Avrupa, istediği kadar serbest bırakabilir, istediği kadar beyinlerini uyuşturmak isteyebilir. Biz buradaki bu mücadelemizi aynı anlayışla, aynı inançla kökünü kurutana kadar devam ettireceğiz.