Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), merkez bankalarının çatı örgütü olarak hizmet veriyor. BIS, kripto paralara yönelik uyarı yaparak, merkez bankalarının kendi dijital parasını çıkartması noktasında hatırlatma yaptı.

Daha önce uyarılan tehlikeler gerçekleşmeye başladı
BIS, kripto para piyasalarında yakın zamanda görülen keskin düşüşlerin, dağınık olan dijital para birimi ticareti ile ilgili uzun zamandır uyarılan tehlikelerin artık gerçekleşmekte olduğunu açıkladı.

Merkez bankaları dijital paralarını çıkartmalı
Merkez bankalarının çatı kurumu olan BIS, kripto paralarla ilgili uyarısını yaptığı yıllık raporunda aynı zamanda merkez bankalarının çekici dijital para birimleri geliştirmesini teşvik etti.

Kripto para piyasalarında yapısal sorunun işaretleri
BIS'ın Genel Müdürü Agustin Carstens daha istikrarlı olduğu iddia edilen (stablecoins) TerraUSD ve luna para birimlerinin yakın zamanda çökmesi, ardından da piyasa öncüsü olan Bitcoin'in yüzde 70 değer kaybetmesinin küresel kripto para piyasalarında yapısal bir sorun olduğunu gösterdiğini söyledi.

"Devlet destekli bir otorite olmadan hiçbir para birimi güvenilir değil"
Reuters'un haberine göre, Carstens, vergi rezervlerine erişimi olan devlet destekli bir otorite olmadan hiçbir para biriminin güvenilir olmayacağını söyledi.

Cartens, "Kripto paranın gündeme gelen tüm zayıflıklarının ortaya çıktığını düşünüyorum. Yerçekimine karşı koyamazsınız... Bir noktada gerçekten bir sorunla karşı karşıya olduğunu kabullenmek gerekiyor." dedi.