Yaklaşık 4 yıl önce Türkiye'de cezaevinden kaçarak Yunanistan'a yerleşen yazar Sevan Nişanyan, burada da 'istenmeyen kişi' ilan edildikten bir süre sonra tutuklandı.

EŞİ AÇIKLADI: TÜRKİYE'YE İADE EDİLECEK
Nişanyan'ın eşi İra Tzourou, sosyal medya hesabından açıklama yaparak, "Yunanistan Ermenistan vatandaşı Sevan Nişanyan'ı Türkiye'ye deport etme kararı almak üzere" dedi.

Nişanyan'ın oturum yenileme başvurusunun, bir Yunan vatandaşıyla evli olmasına rağmen 29 Aralık'ta reddedildiğini belirten Tzourou, şu ifadeleri kullandı:

"Yunanistan makamları, Sevan Nişanyan'ı 30 Aralık günü kibar bir hile ile karakola kendi arzusu ile götürüp, 1 saat beklettikten sonra oturumunun bir gün önce bitmesi nedeni ile tutukladı."

PAZARTESİ GÜNÜ MAHKEYEME ÇIKARILACAK
Nişanyan'ın pazartesi günü adliyeye götürüleceğini ekleyen İra Tzourou, şu ifadeleri kullandı: "Pazartesi günü sevk edileceği Siros Adliyesi'nde hâkim karşısında ülkeden deport etme kararı çıkacak. Hangi ülkeye deport edileceği hâkimin kararı ile belli olacak. Sevan'ın her pazar akşamı yaptığı canlı yayında bu pazar 2 Ocak 2022'de kısa bir duyuru ile gelişmeleri kendi adına sizlere bildireceğim."

nisanyanin-esi_5903

SİT ALANINA EV YAPTIĞI İÇİN TÜRKİYE'DE TUTUKLANMIŞTI
İzmir Şirince'de SİT alanına ev yaptığı gerekçesiyle 21 yıl hapis cezası verilerek tutuklanan Nişanyan, Temmuz 2017'de Foça Cezaevi'nden izinli olarak çıktıktan sonra bir daha geri dönmemişti.

"KUŞ UÇTU" DEMİŞTİ
Twitter'dan "Kuş uçtu. Darısı geride kalan 80 milyonun başına" yazan Nişanyan'ın yurtdışına kaçtığı tahmin ediliyordu.

1_7222_6

YUNANİSTAN'A SİYASİ SIĞINMA TALEBİ
Dün akşam yazar, yine sosyal medya hesabı Facebook'tan bu kez Yunanistan'a siyasi sığınma talebinde bulunduğunu açıklamıştı.

Kapak fotoğrafını uçan kuştan Atina'da bulunan Akropolis fotoğrafı ile değiştiren Nişanyan, "Yunanistan'a siyasi iltica başvurusunda bulunduk, ikamet kartımı aldık." mesajı yazmıştı.

sevan nişanyan paylaşım