Dün akşam saatlerinde TFF Resmi Sitesinde hakem listesi yayınlandı. Türk futbolunun son 20 yılına damga vuran hakemler liste dışı kaldı. Sadece onlarla yetinilmedi. Araya genç ve gelecek vaat eden diye iki üç yıldır öne sürülen hakemler de kaynatıldı. Hadi Cüneyt’i, Fırat’ı, Hüseyin’i, Halis’i anladık da bu gençlerin günahı neydi onu bilemedik. Bitigen, Tugay Kaan Numanoğlu, Bahattin Şimşek, Burak Şeker gibi genç isimler acaba kimlerin canını yakmıştı ! 

2009 yılında bu camianın içine girmiş biri olarak o günden bu yana sürekli takip eder her gelişmeden haberdar olmaya çalışırım. İlk kez böyle bir zamanda böyle bir şekilde liste yayınlandığına şahit oldum. Her ne kadar Şampiyon belli olsa da ligin devam ettiği bir süreçte böyle büyük bir risk alarak sansasyon yaratmak kime neye fayda sağlayacak bilemedim. 

MHK başında hakemlik tecrübesi ve seviyesi asla o koltuğu kaldıramayacak bir ismin olması ve böyle bir gelişme yaşanması bana bu işte dışarıdan müdahalenin kesinlikle olduğunu gösteriyor. Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus isimlerini bir kalemde harcamak 2.lig seviyelerinde hakemlik hatta yardımcı hakemlik yapmış kimselerim yapabileceği işler değildir. Şunu da unutmasınlar ki çok yakında bu iki isimden biri MHK başkanı olur ve bugünlerin hesabını size öyle bir sorar ki Türk Futbol tarihinden silinir gidersiniz. Eğer Şampiyonlar ligi Finali Yöneten, Dünya Kupası Final müsabakasında Hakem ekibinde yer alan bir hakeme haber bile vermeden böyle bir işi yapıyorsanız her şeyi göze almalısınız. Cüneyt Çakır’a olay soruluyor ve ben de sizin gibi medyadan öğrendim diyorsa burada büyük bir operasyon var demektir. Bu insanların 25 yıllık emeğine karşılık bir kelam bile etmeden medyaya liste yayınlatmak bu insanlara saygısızlıktır.  

Bakalım Türk Futbolu bu isimlerin gidişiyle ne kadar temizlenecek. Sorunlar ne kadar çözülecek.

Bence hakemlerden ziyade önce kötü yöneticilerden, müteahhitlerden, parası olup fubol ile uzaktan yakından alakası olmayan başkan ve yöneticilerden uzak tutulmalıdır, Türk Futbolu…

Son olarak bu listenin dışında kalan Trabzonlu hakemler Bülent Birincioğlu ve Ramazan Keleş’e üzüldüğümü belirtmek isterim. Yıllardır bu camiaya hizmet eden temiz insanlardı onlar. Trabzon hakemliği şimdi sadece Yasin Kol’a emanet… 

Kendisine başarılar diliyor, Barış Şimşek’ten aldığı bayrağı daha yukarılara taşımasını temenni ediyorum.