Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Profesör Sait Erdal Dinçer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na randevu verilmemesi konusuna açıklık getirdi.

Habertürk'ten Kemal Öztürk'e konuşan Dinçer, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeyi neden kabul etmediniz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim. Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Ancak görüşmeyerek sanki sakladığınız bir şey varmış gibi imaj yarattınız. İnsanların kuruma güveni sarsıldı" ifadelerine ise "Biz aslında Aralık ayı içinde kurumu basına ve konunun uzmanlarına açmayı planlıyorduk. Hatta alternatif enflasyon ölçen Prof. Veysel Ulusoy ve ekibini de davet edecektik. Kendisiyle görüştüm. Zaman planlaması yapıyorduk. Sonra da ekonomi ve finans yazarlarını, uzmanları davet edecektik. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu'nun aniden gelen talebi tüm bu çalışmaları ertelememize neden oldu. Ben gerçekten hayatım boyunca hiç siyasetle uğraşmadım. Tüm hayatım akademi. Kurumu da siyasi tartışmaların parçası olmaması için korumaya çalıştım. Belki sonuçları farklı oldu. Ancak niyetim kurumu dışa kapatmak asla değildir."

Ne olmuştu?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz haftalarda aldığı karar doğrultusunda saat 11.00'de Türkiye İstatistik Kurumu'nun Ankara binasına gideceğini söyleyip, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "TÜİK'ten randevu istedim vermediler. Saat 11:00'de geliyorum, haberiniz olsun TÜİK" ifadelerini kullanmıştı. Belirttiği saatte TÜİK'in kapısına gelen Kılıçdaroğlu içeriye alınmayınca gazetecilere açıklama yapıp, binanın önünden ayrılmıştı.

tüik-kılıçdaroğlu