Haberlobi - Spor Servisi // Trabzonspor'un Perşembe günü UEFA Konferans Ligi play-off turunda Roma ile evinde oynayacağı maç öncesi bilet krizi yaşandı.

Özellikle gurbetçi taraftarların günler öncesinden bilet alarak geldikleri kentte, TFF'nin aldığı kurallar sebebiyle; maça bilet alamadılar.

Öte yandan bazı seyirciler; TFF'nin belirttiği kriterlere uysa da biletlerini aktif edemediklerini belirttiler.

İşte seyircilerin yaşadığı bilet krizi ve detaylar:

İlk kural aşı

TFF, yayınladığı kurallara göre, ikinci doz aşısını olan kişiler; son aşı olduğu tarihten 14 gün sonra maçlara bilet alabilecekler.

Eğer bu kişi Covid-19'a yakalanmışsa izolasyon sürecinin tamamlanmasının ardından 180 gün sonra stadyumda maç seyredebilecekler.

Çocuklar maçlara girebilecek mi?

TFF'nin kurallarına göre evet. Federasyon, 12 yaşını tamamlamış çocukların ve Sağlık Bakanlığı tarafından aşı grubuna alınmamış kişilerin maçtan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırmasını ve test sonucunun negatif olmasını zorunlu kılıyor.

Söz konusu gruba dahil olan aşı tanımlaması yapılan kişiler ise, 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlamaları gerekecek.

Kısacası 12 ve yaş altı kişiler PCR testi yaptırılmadan stadyuma girişlerine izin verilmeyecek.

Talmatın yürürlüğe girdği tarihten önce kombine bilet satın almış ancak aşı takvimini tamamlamamış kişileri ise müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif sonuçlanması gerekecek.

Eğer bu kişiler; aşı takvimini tamamlamamaları halinde stadyumlara girişlerine izin verilmeyecek.

Yabancı uyruklu seyirciler:

Passolig kartlarını; Pasaport numaraları ile çıkarmış yabancı uyruklu kişiler ise; bilet alabilmeleri için aşı durumlarını HES uygulamasına Sağlık Bakanlığı tarafından işlenmesi gerekir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların en çok sorduğu soru ise, 'Aşımı yurt dışında oldum? Nasıl HES kodu ile görülebilir?' sorusu oldu?

Aşısını yurt dışında olmuş kişiler HES uygulamasında aşılarının görülebilmesi için Aşı Kartı, Kimlik Fotokopisi ve Dilekçe ile İl Sağlık Müdürlükleri'ne başvurmaları gerekiyor.

İl Sağlık Müdürlüğü'ne verilen örnek dilekçe şu şekilde:

HES Ayarları:

Passolig'in internet sitesi ve uygulamasından bilet alacak kişilerin aşağıdaki adımları uygulaması gerekiyor:

- İlk önce telefonunuza yüklediğiniz 'Hayat Eve Sığar' uygulasını en son sürümüne güncelleyin.

- Ardından ana menüde bulunan HES Kodu Ayarları butonuna tıklayın.

- Bu sayfa bulunan Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu butonlarını aktif hale getirin ve kaydedin.

HES uygulamasından bu aşamaları yapmayan seyirciler; Passolig üzerinden bilet alımı yaptıklarında 'tanımsız kart' gibi hatalar alabiliyor.

TFF'ye tepki
Maçlar için günler öncesinden ulaşım biletlerini alan birçok gurbetçi vatandaş, TFF'nin talimatnamesine tepki gösterdi. İkinci doz aşının olmasının ardından 14 gün bekleme kuralı sebebiyle birçok kişi stadyuma girmek için bilet alamazken, "TFF bu talimatnameyi şimdi değil, sezon başında açıklamalıydı" görüşlerini belirttiler.

TFF'nin talimatnamesi