İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, Trabzon’un Akçaabat İlçesi Yıldızlı Mahallesinde bulunan Sera Gölü’yle ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığına 6 maddelik soru önergesi gönderdi.

Vekil Aydın, Sera Gölü’nün hak ettiği değeri görmediğini ve çevredeki evlerin kanalizasyonlarının göle döküldüğünü belirtti.

Vekil Yavuz Aydın, Bakanlık ve yetkili kurumlar tarafından gölün temizlenmesi için bazı çalışmalar yapılmış ama bu çalışmalar yeterli olmamıştır diyerek Sera Gölü için ne yapıldığı sorularını art arda sıraladı.

"Sera Gölü Hak Ettiği Değeri Görmüyor"

Vekil Yavuz Aydın, Sera Gölü’nün hak ettiği değeri görmediğini belirterek, “Akçaabat Yıldızlı'da bulunan Sera Gölü, Trabzon Şehri'nin önemli turizm noktalarından bir tanesidir. Son yıllarda Sera Gölü’ndeki kirlilik düzeyi had safhaya ulaşmış ve bu kirlilik zaman zaman gölün renginin değişmesine de neden olmuştur.

Aşırı yağışlar ardından yukarı havzalardan gelen rüsubat nedeniyle göl, sık sık kirlenmekte ve çökeltim havuzuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bakanlık ve yetkili kurumlar tarafından gölün temizlenmesi için bazı çalışmalar yapılmış ama bu çalışmalar yeterli olmamıştır.

Trabzon'da kayıp iki gençten birinin cansız bedeni 5. günde bulundu Trabzon'da kayıp iki gençten birinin cansız bedeni 5. günde bulundu

Sera Gölü çevresindeki evlerin kanalizasyon giderlerinin göle aktığı ve gölü kirlettiği köy sakinleri tarafından belirtilmiştir. Maalesef Sera Gölü kirliliği yüzünden hak ettiği değeri görmemektedir” açıklamalarında bulundu.

Vekil Aydın, Sera Gölü’yle ilgili soruları şu şekilde sıraladı: “Sera Gölü'nün kirliliğinin önlenmesi ve temizleme çalışmaları hakkında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki'ye şu soruları sordum:

  1. Gölü besleyen ırmakların alüvyon ve gölün yapısını bozacak maddeleri taşımaması için bakanlık olarak herhangi bir çalışma yaptınız mı? Yapıldıysa bu çalışmalar nelerdir?
  2. Sera Gölü’nü evsel, tarımsal ve kimyasal atıklardan korumak için bakanlık olarak çalışmalar yaptınız mı? Yaptıysanız bu çalışmalar nelerdir?
  3. Sera Gölü çevresindeki köy ve beldelerde bulunan evlerin giderlerinin göle dökülmemesi için altyapı çalışması düşünülmekte midir? Düşünülmekte ise ne zaman düşünülmektedir?
  4. Yıldızlı Sera Deresi Islahı kapsamında yapılması planlanan çökeltim havuzu hangi aşamadadır? Çökeltim Havuzunun inşası ne zaman bitecektir?
  5. Sera Gölü’nün temizlenmesi konusunda Bakanlığınızca yaptığınız çalışmalar var mı? Varsa bu çalışmalar nelerdir?
  6. Sera Gölü’nü etkileyen, hayvancılık faaliyetlerinden kaynaklı kirliliğin ve tarımsal kirliliğin önlenmesi için çalışmalarınız var mı? Varsa bu çalışmalar nelerdir?”