Ortahisar Belediyesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin (KTÜ) birlikte düzenlediği ‘Bilim Şenliği’nde KTÜ’de faaliyet gösteren teknoloji takımlarının ürünleri görücüye çıkacak.

8-9 Kasım tarihleri arasında Ortahisar Belediyesi’nin fuaye salonunda gerçekleştirilecek etkinlikte KTÜ bünyesinde faaliyet gösteren ve Ortahisar Belediyesi tarafından finansal olarak desteklenen Creatiny Roket Takımı, Su altı Takımı, Su Üstü Takımı, Hyperloop Takımı, Enerji Teknolojileri Topluluğu, İHA Takımı, Uzay Takımı ile Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin ürettiği İHA, su altı aracı, su üstü aracı, roket, elektrikli araba, dron, uydu gibi birçok teknolojik araç, cihaz ve yapay zeka ürünü sergilenecek.

Etkinlik kapsamında geçmişten günümüze savunma sanayiinin gelişimiyle ilgili bir de fotoğraf sergisi düzenlenecek.

whatsapp-image-2023-11-06-at-131111-1

Nihat Genç o kalemlerin yurt istihbarat ağını deşifre etti Nihat Genç o kalemlerin yurt istihbarat ağını deşifre etti

“TEKNOLOJİ İHRAÇ EDİYORUZ”

Bilim ve teknolojiye ilgi duyan herkesi Bilim Şenliği’ne katılmaya davet eden Başkan Genç, “Türkiyemiz son yıllarda bilim ve teknolojide yakaladığı ivmeyle dünyada adından söz ettiren ülke haline geldi. Ülkemiz ürettiği, İHA, SİHA, denizaltı, milli gemi TGC Anadolu, denizaltı, ATAK ve Gökbey helikopterleri, Rasat uydusu, Kaan savaş uçağı ve Hürkuş gibi nice araçlarla her zamankinden daha güçlü durumdadır ve geleceğe de güvenle bakmaktadır. Biz de Ortahisar Belediyesi olarak ‘Türkiye Yüzyılı’ hedefleri doğrultusunda yerel ölçekte bilim ve teknoloji hamlemize kaktı sunmaya gayret ediyoruz. KTÜ bünyesinde faaliyet gösteren birçok teknoloji kulübünü ve takımını maddi ve manevi olarak destekliyoruz. Ülkemizin geleceği açısından bunu çok önemli görüyoruz. Geleceğe güvenle bakabilmemiz için uluslararası arenada haklarımızı koruyabilmek ve bunun da ötesinde bütün dünya Müslümanlarının haklarını koruyabilmek için bilim ve teknolojideki atılımlarımızı daha da güçlü ve kararlı bir şekilde devam ettirmeliyiz. Desteklediğimiz birçok takım ulusal ve uluslararası ölçekteki yarışmalarda dereceye girdi. Trabzon’da ilk defa orta ve düşük irtifalı roketler üretildi. Takımımız şimdi yüksek irtifalı roket çalışmasını sürdürüyor. Bundan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Artık Türkiye yıllardır olduğu gibi teknoloji ithal eden bir ülke değil, teknoloji üreten ve bunu ihraç eden bir ülke konumuna geldi. Bizim düzenleyeceğimiz ‘Bilim Şenliği’ de bunu gözler önüne serecek bir etkinlik olacak. Bu şenliği katılan birçok takımımız TEKNOFEST’te başarılar elde etmiş takımlar. Ve her sene de başarılarını artırarak devam ettiriyorlar. Bu sergimiz de şehrimizde düzenlenecek mini bir TEKNOFEST niteliğinde olacak. Bu vesilelerle teknolojiye ilgi duyan, Türk gençliğinin neler ürettiğini görmek isteyen bütün vatandaşlarımızı, gençlerimizi, öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi şenliğimizi görmeye davet ediyorum.” ifadelerine yer verdi.  

Editör: Haberlobi Haberlobi