Haberlobi - Haber Servisi // Sarp Sınır Kapısı açıldığında Çömlekçi'de kurulmuştu Rus Pazarı... Yıl 1989.

O yılları Levent Ustabaşı bize şöyle anlatır; 

"Ben Rus pazarına gittiğimde çocukluğumuzun en güzel; en renkli günleriydi. Babam bizi o pazara sıkça götürürdü. Neredeyse o yıllar benim lunaparkımdı.

Annemle pazarın başında bir girerdik; sonuna kadar adım adım gider, pazara gelen hayatımızda ilk kez gördüğümüz ürünleri incelerdik. Pazarı mutlaka aynı gün içinde iki kez dönerdik

 O iki turu hiç unutmam! Üzerine birkaç drama, birkaç da komedi filmi yazılır.

Avrasya ya da Kafkas buluşması da denebilir bunun adına... Satış stantlarına koyulan ürünleri sayarsak bu isim çok da emanet durmaz üzerine..."

Ustabaşı’nın çocukluğundan ergenliğe geçişte böyle bir pazar anısını uzun uzun dinlemek de sakıncalı..

O’nun hikayesi burada kalsın!

Şimdi biz pazarın nasıl Avrasya’ya dönüştüğüyle devam edelim.

1989 yılında kurulan pazar, 2005 yılında Moloz'a taşındı. Pazarkapı'da Camii projesinin başlamasıyla pazar, Cemal Kamacı binasına yerleşti.

Rus Pazarı yani Avrasya Pazarı'nda bulunan esnaf 1992 yılında dernekleşti. Dernek Başkanı Muzaffer Beşinci, caminin yanındaki 7 bin 126 m2 alanda 9m2'lik 350 dükkan sözünü aldı. Yoğun uğraşlar veren Başkan Beşinci, 1989 yılında Rus Pazarı adıyla kurulan bu pazarın yok olmamasını, esnafında mağdur olmamasını istedi. 

Avrasya Pazarı'nın geçmişinden geldiğimiz noktada; temel atma töreni 14 Ağustos Cumartesi günü saat 14:00'da yapılacak. Pazarkapı Mahallesi, İtfaiye arkasına kurulacak yeni pazarın temel atma töreninin davetiyesi Haberlobi'ye ulaştı.

Davetiyede "Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Avrasya Pazarı Esnafları Derneği ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Tarihi Avrasya Pazarı binası Temel Atma Töreni'ne katılımız bizi onurlandıracaktır." ifadeleri yazıyor.

Davetiyenin diğer kısmında ise Avrasya Pazarı Enafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Beşinci ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun isimleri yer alıyor.

Pazarı 1989 yılında Çömlekçi'de kuruldu; 2005 yılında Moloz'da kendine yer buldu. 2019 yılında Cemal Kamacı Binası'na geçiş yaptı. 2022 yılında ise Moloz'un dolgu sahasında Pazarkapı Camii yanında inşaatı tamamlanıp hizmete yeniden girecek.

Eski Bakanların Berat Albayrak ve şuan ki bakanlardan Süleyman Soylu ve Adil Karaismailoğlu'nun destek verdiği projenin maliyeti 30 Milyon Lira...

Ayrıca oradaki esnaflardan toplanan para ve ismini açıklanmak istemeyen bir hayırsever de 12 Milyon Lira bağışladı. Dernek Başkanı'na kimdir diye sorduk; "İsim veremem, kendisini ismini vermek istemiyor. Bu doğru olmaz." dedi.

Trabzon'da bir Rus Pazarı serüveni böyle başladı ve böyle devam ediyor.