Trabzon Üniversitesi taşınacak iddiası 9 STK’dan ortak bildiri yayınladı

Trabzon Üniversitesi ile alakalı bir bildiri yayınlayan Akçaabat İlçesi’ndeki 9 STK, üniversitesinin taşınmak istendiğini buna müsade etmeyeceklerini söyledi. İddiaya göre Akyazı sırtlarında bir araziye üniversite taşınacak.

Trabzon Üniversitesi taşınacak iddiası  9 STK’dan ortak bildiri yayınladı

Haberlobi/Spor Servisi

Trabzon Üniversitesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın biz Akçaabatlılara sunduğu güzel bir hediyedir. Yasada da belirttiği gibi Trabzon Üniversitesi Akçaabat’ta kurulmuştur.

Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz.  

Bugünlerde aldığımız duyumlara göre bazı kişiler tarafından Trabzon Üniversitesi’nin Akçaabat sınırları dışında bulunan bir yere taşınması çalışmaları başlatılmış veya düşüncesi oluşmuştur.

Biz Akçaabatlılar olarak bu yanlışlıktan dönülmesi için; bu düşüncede olan her kimse, kendilerini basın yoluyla uyarıyoruz. Trabzon Üniversitesi’nin Akçaabat hudutları dışına çıkarılması asla düşünülmemelidir.

Bu konuda herhangi bir kurum, kuruluş, kişi veya kişilerin çalışma yapmasını doğru bulmayız. Karşılarında tüm sivil toplum örgütleri ve Akçaabat halkı ile dururuz. Düşünülmesi gereken, Trabzon Üniversitesini yarışan bir üniversitesi haline getirmektir. Kafa yorulması gereken Üniversiteyi Akçaabat dışına taşımak değil, bu üniversitenin kültürünü, sanatını, bilimini, kalitesini yükseltmek, yeni ihtiyaç duyulan bölümleri açmak, akademik kadroyu güçlendirmektir. Bunlara kafa yormadan, üniversiteyi Akçaabat dışına taşıma çalışmaları içine girmek doğru değildir. Üniversitenin genişlemesi düşünülüyorsa mevcut bulunduğu yerde genişlemeli, bu yeterli değilse Akçaabat’ın Merkezinde veya batıya doğru bir yerde genişleme çalışmaları yapılmalıdır. Örneğin Akçaabat İlçesi kamara mevkiinde bulunan 350-400 dönümlük arazi Trabzon Üniversitesi için bir yer olarak değerlendirilmelidir.  Ayrıca yeni fakülteler de şehrin batı kesiminde açılarak şehrin batıya doğru genişlemesi sağlanabilir.

Biz Akçaabatlılar iyi niyetle diyoruz ki; Trabzon Üniversitesindeki kadrolaşma Akçaabat’ın dışındaki bölgeler gözetilerek yapıldı. Sustuk. Ama Trabzon Üniversitesini Akçaabat dışına taşıma konusundaki ham hayallerinize karşı “dur” deriz. Gerekirse yapanları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şikayet etmek için Akçaabat’tan Ankara’ya yürürüz.  Tüm kamuoyuna saygı ile duyururuz."

Bildiriye imza atan Akçaabat İlçesi’ndeki sivil toplum kuruluşları şunlar;

Akçaabat Kent Konseyi 

Akçaabatlılar Vakfı

Akçaabat Esnaf ve Sanatkarlar Odası

Akçaabat Esnaf Kredi Kooperatifi 

Akçaabat Ziraat Odası           

Akçaabat Şoförler Odası

Akçaabat Muhtarlar Derneği

Türkiye Muhtarlar Derneği Akçaabat Şubesi

Akçaabat Gazeteciler Cemiyeti

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner25

sanalbasin.com üyesidir