HSK Kararnamesiyle birlikte 3 bin 36'sı adli, 387'si idari yargı olmak üzere toplam 3 bin 423 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.

Atama yapılan iller

Kararnameyle Adıyaman, Ağrı, Aydın, Bingöl, Denizli, Elazığ, Giresun, Hatay, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Malatya, Manisa, Mardin, Muş, Niğde, Şırnak, Trabzon, Uşak ve Van ile 38 ilçenin Cumhuriyet başsavcıları değişti.

Giresun'da fındık işçilerini taşıyan minibüs kaza yaptı: 1 ölü, 13 yaralı Giresun'da fındık işçilerini taşıyan minibüs kaza yaptı: 1 ölü, 13 yaralı

Karasu Adliyesine ise ilk defa Cumhuriyet Başsavcısı atandı.

Ağır ceza mahkemesi başkanı olarak ise 118 atama gerçekleştirildi. Deprem bölgesinde yer alan mevcut mahkemelere ilave olarak 5 ağır ceza mahkemesi, 39 asliye hukuk mahkemesi, 11 tüketici mahkemesi ve 9 sulh hukuk mahkemesi faaliyete geçirilecek şekilde planlama yapıldı ve bu mahallere ilave 61 hakim ataması yapılarak deprem nedeniyle adli yargıda açılması muhtemel davalara ilişkin mahkemelerin etkinliği ve verimliliğinin artırılması amaçlandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: "Ülkemize ve yargı teşkilatımıza hayırlı olsun"

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sosyal medyadan yaptığı açıklamada,

Hakimler ve Savcılar Kurulunun 2023 Yılı Adli ve İdari Yargı Kararnamesi ülkemize ve yargı teşkilatımıza hayırlı olsun. Hakim ve savcılarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, aileleri ile birlikte sağlık ve esenlikler temenni ederim. Adalete olan güveni daha da yukarılara taşımak için her kademedeki meslektaşlarımızla birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz.

ifadelerini kullandı.

TRABZON'A KAHRAMANMARAŞ CUMHURİYET BAŞSAVCISI ATANDI

Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığına atanırken, Trabzon'a ise Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik atandı. 

Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sedat Bilgin Samsun hakimliğine atanırken, Trabzon Ağır Ceza Hakimliğine ise Rize Hakimi Pınar Çağşur Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına getirildi. 

Trabzon Hakimi Mustafa Akbaş da Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atandı.

Trabzon Hakimi Mehmet Kılıç da Adıyaman Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atandı.