Haberlobi - Haber Servisi // CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya'nın, partisinin Tokat milletvekili Kadim Durmaz ve Edirne milletvekili Oktay Gaytancıoğlu ile gezdiği Atatürk Köşkü'nde, Mustafa Kemal Atatürk'ün kaldığı odada vasiyetinin yazılı olduğu tabelanın kaldırıldığı iddiası üzerine Trabzon Büyükşehir Belediyesi açıklama yaptı.

CHP'li Kaya, ziyaret sırasında Mustafa Kemal Atatürk'ün son olarak 10 Haziran 1937 tarihinde kaldığı köşkteki odasında 'Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime vermekle ferahlık duyacağım. İnsanın serveti, kendi manevi kişiliğinde olmalıdır. Ben büyük milletime daha çok şeyler vermek istiyorum” diyerek noter huzurunda bütün mal ve mülk varlığını Türk milletine bağışladı.' yazılı tabelanın kaldırıldığını farketti.

60920220956298868027

Sosyal medya hesabından bir video yayınlayan Kaya, "Köşke gelirken sayın vekillerime, bu köşkün en büyük özelliğinin büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bütün mal varlığını Türk milletine bağışladığı köşk olduğunu ifade ettim. Bununla ilgili de odasında çok güzel bir sözün bulunduğunu belittim. Fakat geldiğimde buradan kaldırıldığını gördüm. Bu derin mana içeren sözü kim neden kaldırdı?" ifadelerini kullandı.

60920220959198864747

Bazı ulusal yayın organlarında Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ni hedef alan açıklamalar yapılması üzerinde bir basın metni yayınlandı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Atatürk Köşkü ile ilgili olarak bazı ulusal ve yerel basın organlarında çıkan haberlere ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılması zaruri görülmüştür.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 ve 1930 yıllarında şehrimizi teşriflerinde ağırlandığı, 1937 yılı ziyaretlerinde ise konakladığı ve içerisinde vasiyetini yazdığı Atatürk Köşkü, ilimizin en önemli tarihi yapılarından birisi olup, şehrimizin adeta simgesi durumundadır.

Yılda ortalama 300 bin kişinin ziyaret ettiği Atatürk Köşkünde, zaman içerisinde hem yapısal olarak yıpranmalar olmuş hem de içerisindeki eşyalarda eskimeler ve deformasyonlar gerçekleşmiştir.Trabzon Büyükşehir Belediyemiz tarafından binanın onarılması için “Atatürk Köşkü Restorasyon ve Konservasyon” projesi hazırlanmış, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje 24 Ağustos 2022 tarihinde ihale edilmiş olup, iş sözleşme aşamasındadır. 20 Eylül tarihinde Köşk ziyarete kapatılacak ve tadilat işi başlayacaktır. 

Bu süreçte bir taraftan da binanın içerisinde bulunan tabela, fotoğraf, yazı, mobilya, perde vb. tüm eşyalar da uzman ekipler tarafından ele alınarak bilimsel yöntemlerle gerekli onarımlar ve yenilemeler gerçekleştirilecektir.

Atatürk Köşkü Cumhuriyetimizin 100 üncü kuruluş yıldönümünde, hem yapısal olarak hem de tefrişi bakımından aslına uygun bir şekilde yenilenmiş vaziyette halkımızın hizmetine açılmış olacaktır.

Trabzon Barosu'nun yeni başkanı Duygu Keleş Aydın oldu Trabzon Barosu'nun yeni başkanı Duygu Keleş Aydın oldu

Atatürk Köşkünde bulunan herhangi bir yazı, resim ya da eşyanın kaldırılması söz konusu olmayıp,  çalışma sonunda haberlere konu olan bilgilendirme tabelaları da çok daha estetik bir biçimde yenilenerek yerlerine konulacaktır.

Milletimizin ortak değeri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 kez misafir edildiği bu esere sahip olmak şehrimiz için bir övünç vesilesi olup, belediyemiz ve halkımız bu paha biçilmez mirasa bugüne kadar sahip çıktığı gibi bundan sonra da layıkıyla sahip çıkmaya devam edecektir. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.