Trabzon'da "İlk Evim, İlk İş Yerim" ile "İlk Evim Arsa" projelerinin tanıtım tırını gezen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, "Tıpkı buradaki sanal ortamdaki gibi yeni yapacağımız konutlar da aynı mimari özellikte aynı kalitede. Bölgeler arasında cephe farklılıklarıyla o bölgeye hitap eden konutlar olacak. Bunu tüm Türkiye'ye tanıtıyoruz." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Trabzon'a gelen Bulut, beraberinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu'yla, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca "İlk Evim, İlk İş Yerim" ve "İlk Evim Arsa" kampanyasıyla ilgili vatandaşlara bilgi vermek amacıyla Trabzon Kent Meydanı'nda bulunan tanıtım tırını gezdi.

faab7639-dfdc-4346-bdfe-3143a3890bab

Yetkililerden projeler hakkında bilgi alan Bulut, sanal gerçeklik gözlükleri aracılığıyla TOKİ projelerindeki daireleri inceledi.

Bulut, burada gazetecilere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13-14 Eylül'de açıkladığı 250 bin sosyal konut, 1 milyon altyapılı arsa ve 10 bin iş yeriyle ilgili başvuruların 31 Ekim itibarıyla tamamlandığını hatırlatarak, "5 milyon 100 binin üzerinde geçerli başvuru oldu. Konut, arsa ve iş yeri başvuruları bir hafta daha uzatıldı ayın 7'sinde bitiyordu 14'üne kadar uzatıldı. Dolayısıyla bu uzatma sebebimiz konut başvurusunda bulunan arkadaşların arsaya da başvurabileceği ikisinden birini tercih etmesi yönünde zaten olanak sağlanmıştır. Dolayısıyla vatandaşlarımız bu süreç içerisinde arsaya da başvurabilirler." ifadelerini kullandı.

Projeleri Türkiye'ye tanıttıklarına işaret eden Bulut, "Tıpkı buradaki sanal ortamdaki gibi yeni yapacağımız konutlar da aynı mimari özellikte aynı kalitede. Bölgeler arasında cephe farklılıklarıyla o bölgeye hitap eden konutlar olacak. Bunu tüm Türkiye'ye tanıtıyoruz." dedi.

5c903a33-8856-4b61-b3a4-777550ce8f6f

Proje kapsamında Trabzon'da 2 bin 550'ye yakın konut, 500 altyapılı arsa ve 250'ye yakın iş yeri yapılacağını belirten Bulut, şunları kaydetti:
"Trabzon'daki yatırımlarımız zaten bununla sınırlı değil. Sayın başkanımızın çok yakından takip ettiği, bugün herkesin gözünün önünde olan bir Çömlekçi projemiz var. İnşallah hedefimizde bakanlığımızın koordinasyonunda, sayın bakanımız da Trabzon'a ayrı pozitif ayrımcılık yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Trabzon'daki yatırımları her platformda gündeme getirip takip ediyor. Dolayısıyla en önemli projelerden biri kentsel dönüşüm olarak Çömlekçi projesi. İlk etapta projemizi artık belli bir noktaya getirdik. İnşallah seçime kadar zaten taşınmaya başlar insanlar. Onun ikinci etabıyla ilgili başkanımızla yine milletvekillerimizle istişare etmek suretiyle en uygun proje haritası çalışmalarını tamamladık. Son değerlendirmeyi yaptıktan sonra da önümüzdeki süreçte ihalelerini yapacağız."

Kendinden önceki TOKİ Başkanları Ergün Turan ve Erdoğan Bayraktar'a teşekkür eden Bulut,  yaptıkları işlerin millete hizmet yolunda bir bayrak yarışı olduğunu ifade ederek kendisinden sonra gelecek TOKİ başkanın da bu bayrağı en iyi şekilde temsil edeceğini söyledi.

98c845e7-91aa-4925-9566-961e7e30f569