Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Trabzonspor'u ziyaret ederek, Başkan Ahmet Ağaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle görüştü.

Beraberindeki TFF İcra Kurulu Üyesi ve Başkan Vekilleri Yusuf Günay ile Yalçın Orhan, İcra Kurulu Üyesi Müslüm Özmen ve TFF Trabzon Bölge Müdürü Serdar Bali ile birlikte TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Trabzonspor'a yaptığı ziyarette, Başkan Ahmet Ağaoğlu ile beraber Genel Sekreter Ömer Sağıroğlu, Başkan Yardımcısı Zeyyat Kafkas yer aldı.

Başkan Ahmet Ağaoğlu tarafından, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye plaket ve beraberindekilerle birlikte adlarına yazılı Trabzonspor forması hediye edildi.

Final için şehir inşa ettiler! Katar Dünya Kupası için nerelere, ne kadar harcadı? Final için şehir inşa ettiler! Katar Dünya Kupası için nerelere, ne kadar harcadı?

Fg4SBdVWQAMYROi_1024x682

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Büyükekşi, yönetim kurullarındaki bazı üyelerle Karadeniz turuna çıktıklarını belirterek, "Gerçekten Karadeniz denilince akla Trabzon geliyor. Trabzon'un hem tarihteki başarıları hem altyapıya verdiği önem Türk futbolu adına da son derece önemli ve güzel. Çünkü Türkiye'de futbolun Anadolu'da başarı gösteren en önemli takımlarından bir tanesi." diye konuştu.

"Süper Lig takımlarında akademi zorunluluğu getirmeyi planlıyoruz"

Büyükekşi, göreve geldikleri günden itibaren futbolun ekonomisiyle de yakından ilgilendiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"Biz de federasyon olarak yönetime geldiğimiz günden beri futbolun ekonomisi ile yakından ilgileniyoruz. Futbolun ekonomisi denince de akla ilk gelen şey altyapı. Çünkü eğer kulüplerimiz, altyapıdan yeterince oyuncu çıkarabilirlerse ekonomik olarak da rahat etmeleri mümkün. Bizim de önemli bir projemiz var. Süper Lig takımlarında akademi zorunluluğu getirmeyi planlıyoruz. O yüzden de bütün Süper Lig kulüplerinin Türkiye'ye yakışır, Türkiye şartlarına en iyi ekonomi nasıl hayata geçirebiliriz onunla ilgili çalışma başlatıyoruz."

"Altyapıları inceliyoruz, fikir alıyoruz"

Önlerinde 2 dostluk maçı bulunduğunu dile getiren Büyükekşi, "Diyarbakır'da İskoçya, Gaziantep'te Çekya ile oynayacağız. Bu çalışmanın arkasından da Almanya'da Portekiz ve İspanya'da da gerek milli takımlar bazında gerekse her ülkede minimum iki futbol kulübünün altyapılarını ve akademilerini inceleyeceğiz. Onu yapmadan önce ülkemizde altyapıları inceliyoruz. Bunun da en önemli şehri olan Trabzon'dayız, altyapıları inceliyoruz, fikir alıyoruz. Daha sonra Altınordu'yu inceleyeceğiz." şeklinde konuştu.

Fg4SBdWXwAEcsuH_1024x682

"Hakem atamalarını algoritma ile yapmaya başladık"

Hakemler konusunun çok konuşulmasını istemediklerini vurgulayan Büyükekşi, "Geldiğimiz günden beri bu konunun çok tartışma içerisine girmesini istemiyoruz. Çünkü dünyada artık birçok ülkede dedikodu, konuşma azalmış durumda. Biz de aynısının olması için insan etkisinin en aza indirilmesi için çaba gösteriyoruz. Onun için hakem atamalarını algoritma ile yapmaya başladık.

Önümüzdeki günlerde de kulüp başkanlarımızı çağırıp onların gözü önünde hakem ataması yaptıracağız. En azından kendi gözleriyle görsünler. Nasıl yapıldığını, kriterlerin ne olduğunu görsünler. Daha sonra da bir tane basın önünde yapmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Fg4SBd6XEAAc9Bw_1024x682

"Teknoloji kullanmak istiyoruz"

"Ama tabii ki bu yüzde 100 memnuniyet getirecek mi? Hiçbir şey yüzde 100 olamaz. Çünkü neticede yönetimi yapan bir insan. Mutlaka küçük de olsa bir takım hatalar olabilir. Atladığı, gözden kaçan şeyler olabilir. Onları da zaman içinde eğitimle daha mükemmel hala getirmeye çalışacağız. Çünkü Türkiye'de de dünyada da her kesimden bu işi iyi yapmak için çalışmalar yapılıyor.

VAR, böyle geldi zaten. Dünya kupasında VAR'da yarı otomatik sistem devreye girecek. Ofsayt çizgisi falan çekilmeyecek. Otomatik olacak. Bunun gibi şeyler de zaman içerisinde mutlaka Türkiye'de de bu yönde çalışmalar olacak. Biz de bu çalışmaları yakından takip ediyoruz. Futbolda özellikle teknoloji kullanımı ve dijitalleşme konusunda önemli adımlar atıyoruz. Kurumların birçok alacağı kararlar, yapacağı işleri dijital hale getirmeye çalışıyoruz. Teknoloji kullanmak istiyoruz. İnşallah burada aynı şekilde kararlılıkla devam edeceğiz."