Haberlobi - Haber Servisi // Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde ödül sahipleri belli oldu.

Trabzon Üniversitesi Araştırma Görevlisi Murat Atasoy'un takım kaptanlığında, Prof. Dr. Hasan Karal, Prof. Dr. Mevhibe Coşar, Dr. Öğrt. Üyesi Ekrem Bahçekapılı, Araştırma Görevlisi Dr. Lokman Şılbır, Öğretim Görevlisi Dr. Semra Fiş Erümit ve Öğretim Görevlisi Adil Yıldız'dan oluşan KTÜ BAP Destekli TİD3B projesi, 'Teknofest İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Engelli Dostu' kategorisinde birincilik ödülü kazandı.

Trabzon Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Lokman Şılbır'ın takım kaptanlığında, Prof. Dr. Hasan Karal, Araştırma Görevlisi Murat Atasoy ve Öğretim Görevlisi Adil Yıldız'dan oluşan "Ebabil Taşı" isimli proje, İletişim Teknolojileri Yarışması'nda 'En İyi Sunum' ödülü kazandı.

Teknofest'te kazanılan ödüllerden dolayı büyük bir gurur içerisinde olduğunu belirten Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, "Bu yıl ilk kez katıldığımız dünyanın en önemli bilim, teknoloji ve uzay festivalleri arasına giren ve Türkiye'nin en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST'te iki ayrı kategoride ödül kazanmış olmaktan dolayı büyük bir gurur, heyecan ve mutluluk içindeyiz.Teknofest 2021 bizim için başarılar elde ettiğimiz ve önemli tecrübeler kazandığımız bir yarışma oldu. Seneye inşallah nicelik ve nitelik açısından daha kapsamlı projelerle ülkemizin milli teknoloji araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ve milli teknoloji hamlesine katkıda bulunmayı ve başarılarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, böylesi önemli ve kapsamlı festivale  ev sahipliği yapan, paydaş olan kurum ve kuruluşlarımız ile yarışmalarda ödül kazanarak üniversitemizi ve şehrimizi gururlandıran başta Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan KARAL olmak üzere projelerde görev alan ve katkı sağlayan her iki üniversitenin tüm öğretim elemanlarına bir kez daha gönülden teşekkür ediyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum." ifadelerini kullandı.