İkinci el ve sıfır araç piyasındaki durgunluk, taşıt kredilerinde vade sayısının artırılmasıyla sona erdi. Oto galericiler, yaz döneminden umutlu olduklarını belirtti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), geçtiğimiz günlerde taşıt kredisi limitinin artırıldığını duyurmuştu.

Taşıt kredilerinin limitlerinin artırıldığının duyurulması üzerine limit ve vade sayısının artmasını fırsat bilenler alışverişe başladı.

İkinci el ve sıfır araç piyasasını hareketlendiren hamle sonucunda oto galericilerin de yüzü güldü.

Oto galericiler, yaz döneminin yaklaşmasıyla birlikte sıfır ve ikinci el araç piyasasındaki hareketliliğin artacağını söyledi.

Gram altında yaşanan düşüş talebi artırdı Gram altında yaşanan düşüş talebi artırdı

"ARAÇ TİCARETİNİN HIZLANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"
Yaz tatili dönemine gidildikçe araç satışlarının hızlanacağını kaydeden TOBB Otomotiv Ticaret Meclis Üyesi Fahrettin Batı, "Aylık araç satışının, aracın tercih edilme durumuna bağlı oluyor. Özellikle otomatik vites araçların en uzun durma süresi 1 hafta veya 10 gün. Çünkü genelde insanlar o araçları okulda okuyan çocuklarına ya da eşlerine alıyorlar. En az elimizde 2-3 ay duran araçlarımız oluyor. 20 Aralık'tan önce esnaf arkadaşlarımızın almış olduğu araçlar hala ellerinde. Aylık satışımız en fazla 4 veya 5 oluyor. Şu anda satışların az olmasından dolayı 20 Aralık'tan önce aldığımız araçların çoğu elimizde duruyor. Mart aynının sonu ve nisan ayından itibaren kur korumalı paranın çözülmesi, Ramazan Bayramı'nın yaklaşması ve tatil döneminin geliyor olmasından dolayı araç ticaretinin çok hızlanacağını düşünüyoruz" dedi.

"ÖZELLİKLE İKİNCİ EL ARAÇLARDA DÜŞÜŞ OLDU"
İkinci el araç fiyatlarının düştüğünü söyleyen Batı, "Çip krizinden dolayı vatandaşlar otomobil bayilerine gittiklerinde araç bulamıyorlardı. Şu an azda olsa bayilere gittiklerinde araç bulabiliyorlar. Sıfır araçlarda araç kredisi var diyemeyiz. Zaten araç satışı az olduğu içinde gelen araçlar büyük oranda yeterli olabiliyor. Pandemi, döviz ve çip krizine bağlı olarak araç fiyatları yüzde 10-15 daha yüksekti. Bu yükseklik azalamaya başladı" ifadelerini kullandı.

ikinci el otomobil