Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, suç örgütü lideri Sedat Peker’in bombalı suikast sonucunda katledilen gazeteci Uğur Mumcu olmak üzere pek çok konudaki iddiaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre Sedat Peker'in Cumhurbaşkanlığı Erdoğan’a üstü örtülü olarak “Beni yabancı servislere terk ettirmeyin, beni siz kullanın” mesajı verdiğine dikkat çeken Tantan, “Peker, yurtdışından iddialarda bulunuyor. Konuşurken, Cumhurbaşkanlığı’na hiç toz kondurmuyor. Aksine Cumhurbaşkanlığı’nın önünü açıyor. Tasfiye edilmesi gereken isimleri masanın, halkın önüne koyuyor” dedi.  

“Peker’in devlet içinde nasıl bu kadar büyüdüğüne” ilişkin videolardaki açıklamalarını örnek gösteren Tantan, Peker’in o videolarda, “17 yaşından itibaren devletin içindeyim. Her türlü hizmetin içinde bulundum’ diyor. Aslında ‘Beni yabancı servislere terk ettirmeyin, beni siz kullanın’ diye iktidara mesaj gönderiyor. ‘Benim dönüş biletimi yok ettiniz’ diyor” ifadelerini kullandı.

‘BOP’UN GEREĞİ YAPILDI’

Türkiye'nin hukuk devletinden uzak kaldığını kaydederen “İçişleri Bakanlığı ya da AKP iktidarı Peker’e ve suç örgütlerine karşı ne tür bir adım atmalı” sorusuna yanıt veren Tantan, şu ifadeleri kullandı: 

“Atamaz. Şunun için atamaz. ABD’den icazet alan, Türkiye’de siyasi parti kurup, iktidara getirilen, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) önüne getirilen bir yapı. Nedir BOP’un içeriği? Bütün kurumların içini boşaltmak. Altını kirletmek. İnanç değerlerini kirletmek. Toplumun değerlerini çökertmek. Bütün bunlar yapıldı mı, yapıldı. Tek bir kişi Türkiye’yi değiştirip dönüştürdü. BOP çerçevesinde bunlar aynen uygulamaya konuldu.”

Hukuk devletlerinde mafya türü yapılanmaların olamayacağını ve Türkiye’nin de “hukuk devletinin inşa edilemediğini” belirten Tantan, modern bir devlet için; özgürlük, adalet ve güvenlik olması gerektiğini kaydetti.