Einstein, ABD üniversitelerinde konferans verdiğinde,  öğrencilerin ona sık sık sordukları soru:

-Tanrıya inanmıyor musun? olmuştur. 

Einstein hep şu cevabı vermiştir:

-Spinoza'nın tanrısına inanıyorum. Spinoza okumayan kişi hep aynı yerde kalır...

Spinoza'nın tanrısına ya da doğasına göre, tanrı şöyle derdi:

"Dua etmeyi ve boşuna göğsüne yumruk atmayı bırak!

Yapmanı istediğim tek şey, dünyaya çıkıp hayatın tadını çıkarmandır. Eğlenmeni, şarkı söylemeni ve senin için yaptığım her şeyin tadını çıkarmanı istiyorum. Kendi inşa ettiğin tapınaklara gitmeyi de bırak! Oraların benim evim olduğunu söylüyorsun! Benim evim, dağlarda, ormanlarda, nehirlerde, göllerde, plajlarda ve senin kalbindedir. Sefil hayatın için beni suçlamayı bırak! Çünkü ben sana hiçbir zaman, yanlış bir şey olduğunu veya gunahkâr  olduğunu ya da cinselliğin kötü bir şey olduğunu söylemedim! O yüzden, seni inandırdıkları her şey için beni suçlama! Benimle hiçbir ilgisi olmayan ve anlamadığın halde sözde kutsal yazıları okumayı da bırak! Gün doğumunda, bir manzarada, arkadaşlarının dostluğunda, küçük bir çocuğun gözlerinde beni okuyamıyorsan, henüz yazının bilinmediği devirlerde benim adıma yazıldığı iddia edilen hiçbir kitapta bulamazsın!

Bana güven! Ama önce kendine güven ve her şeyi benden istemeyi bırak! Bana işimi nasıl yapacağımı sen mi söyleyeceksin?

Benden korkmayı da bırak! Çünkü ben öcü  değilim ve seni yargılamıyorum, seni eleştirmiyorum, sana sinirlenmiyor, seni rahatsız etmiyorum, asla seni cezalandırmıyorum. Beni sadece sevmen yeterlidir. Benden özür dilemeyi de bırak. Çünkü affedilecek bir şey yok. Eğer seni ben yarattıysam, seni özgür iradenle donattım. Sana verdiğim akıl ve iradeni kullanarak  yaşıyorsan seni nasıl suçlayabilirim? Seni sen olduğun için  nasıl cezalandırabilirim? Bir yaratıcı bunu nasıl yapabilir? Her türlü emirleri unut! Her türlü yasayı unut! Bunlar seni manipüle etmek için, seni kontrol etmek icin, sana suçluluk duygusu hissettirmek isteyenlerin kurgusudur. Bunlara inanma! Sadece kendi aklını kullan! Kendine saygı göster ve kendin için istemediğin şeyleri başkaları için yapma!

Senden tek istediğim, hayatına dikkat etmen. Çünkü bu hayat ne bir test, ne bir basamak, ne bir adım, ne bir prova, ne de cennete giden bir yoldur...

Ben seni tamamen özgür kıldım. Ödül yok, ceza yok, günahlar yok, erdem yok, kimse skor taşımıyor, kimse kayıt tutmuyor.

Sadece sevgi var!"