İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısında bombayı bırakan kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İstanbul'da Beyoğlu İstiklilal Caddesi'nde yaşanan terör saldırısına ilişkin yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

TFF acı haberi açıkladı! Taraftarı taşıyan minibüs devrildi: 1 ölü TFF acı haberi açıkladı! Taraftarı taşıyan minibüs devrildi: 1 ölü

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı meydana gelen patlamayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, olayla ilgili 8 savcı ve 2 başsavcı vekilinin görevlendirildiğini bildirmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 03.30 sıralarında İstiklal'deki terör saldırısıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

s_9847

"Bombayı bırakan kişi gözaltına alındı"

Bakan Soylu, eylem talimatının Kobani'den geldiği yönünde bilgiler aldıklarını paylaştı.

Bulgulara göre PKK/PYD terör örgütünün saldırıyı gerçekleştirdiğini belirten Bakan Soylu, "Eylem talimatının Kobani'den geldiği değerlendirmesi var. Eylemi yapanın Afrin'den geçtiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde, PKK/PYD terör örgütü. Biraz önce bombayı bırakan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce gözaltına alındı. Daha önce 21 kişi gözaltına alınmıştı. Eğer yakalanmasalardı nereye gideceklerini de beyanlarında söylediler." ifadelerini kullandı.

"Saldırının karşılığını daha ağır vereceğiz"

Soylu konuşmasının devamında ise "Bu eylemi gerçekleştirilenlerin bize ne mesaj vermek istediklerini biliyoruz. Bu mesajı aldık. Karşılığını daha ağır vereceğiz. Bu mesajın karşılığı net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Elbette ki büyük üzüntümüz var. 6 terör şehidimiz var. Allah rahmet eylesin. Hepsinin ayrı bir hikayesi var." ifadelerini kullandı.