Bloomberg’ten "İmamoğlu" analizi: Popülaritesinin Erdoğan’ı geride bıraktığı bir dönemde hapis cezası istemi geldi

Haberde "Erdoğan'ın partisi ve seleflerinin 16 milyonluk şehir üzerindeki kontrolüne son verdi" ifadeleri yer aldı

Bloomberg’ten "İmamoğlu" analizi: Popülaritesinin Erdoğan’ı geride bıraktığı bir dönemde hapis cezası istemi geldi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 31 Mart 2019 seçiminin iptal edilmesinin ardından YSK üyelerine alenen hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

ABD merkezli basın kuruluşu Bloomberg ise "İstanbul Belediye Başkanı ve Erdoğan’ın potansiyel rakibi hapis cezasıyla karşı karşıya" başlığıyla bir haber hazırladı.

ANKETLER İŞARET EDİLDİ

"Gelecekte Cumhurbaşkanı Erdoğan'a potansiyel bir rakip olan İstanbul'un popüler muhalefet belediye başkanı için hapis cezası isteniyor" denilen haberde şu ifadeler yer aldı:

Anketlere göre, 2023’te yapılması planlanan seçimlerde kendisi de eskiden İstanbul Belediye Başkanı olan Erdoğan’ın karşısına çıkması konuşulan İmamoğlu’nun popülaritesinin Erdoğan’ı geride bıraktığı bir dönemde geldi.

Haberde ayrıca İmamoğlu’nun kazandığı yenilenen seçimle ilgili, "İmamoğlu, Erdoğan'ın partisi ve seleflerinin 16 milyonluk şehir üzerindeki kontrolüne son verdi" denildi.

MAMOĞLU'NUN İFADELERİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Strasbourg'da yaptığı konuşmayı eleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Avrupa Parlamentosu'na gidip Türkiye'yi şikayet eden ahmağa sesleniyorum. Yazıklar olsun bu milletin sana verdiğine. Kursağından geçenlere yazıklar olsun" ifadelerini kullanmıştı.

Soylu’nun, kendisine isim vermeden "ahmak" demesinin ardından İmamoğlu da, "Ben lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adama bakarım adam mı diye" ifadelerini kullanmıştı.

İMAMOĞLU SÖZLERİNİ ŞÖYLE SÜRDÜRMÜŞTÜ;

Bu seviye noktasında da söyledikleri yaptıkları da zaten belli, o tarafına çok girmek istemiyorum ama oraya bir cümle yapmak isterim. 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da, onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan şeylere, biten şeylere baktığımızda, tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır. Önce ona bir odaklansın.

Açılan davanın ardından ifadesi alınan İmamoğlu ise savunmasında YSK üyelerine davaya konu şekilde bir ifadesinin olmadığını, bu söylemin kimse tarafından da üyelere yönelik olarak algılanmadığını, söylemin belli bir şahsı hedef almadığını, siyasi bir söylem olup sert bir siyasi eleştiri olduğunu, somut olarak bir kimseye yöneltilmediğini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner25

sanalbasin.com üyesidir