Bloomberg iddiası: 'Türkiye savunma anlaşmasından çıkabilir'

Bloomberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelemesine yanıt olarak 1980'de ABD ile imzalanan savunma ve ekonomik işbirliği anlaşmasını askıya almak istediğini belirtti.

Bloomberg iddiası: 'Türkiye savunma anlaşmasından çıkabilir'

Bloomberg'in ismi açıklanmayan üst düzey bir kaynağına dayandırdığı haberine göre Erdoğan, Biden'a verilecek yanıt üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Erdoğan'ın kabineyi toplayarak ABD'ye verilecek yanıtları duyurmayı planlandığını belirten kaynak, üzerinden durulan seçenekler arasında 1980'de ABD ile imzalanan savunma ve ekonomik işbirliği anlaşmasını askıya alınması bulunduğunu kaydetti.

Söz konusu anlaşma, geçmişte Suriye ve Irak'taki çatışmalar sırasında Türkiye'nin ABD'yle ortak çalışmalar yürütmesine imkan tanımıştı.

SAVUNMA VE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI NEDİR?

Antlaşmanın 2. maddesinde dile getirildiğine göre: "Taraflar, ekonomik ve savunma konulan arasında yakın ilişkiler olduğunu ve sağlam bir savunmanın, sağlam ekonomiye dayandığı gerçeğini kabul ederek ve Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı'nın üyeleri olarak karşılıklı sorumluluklarını yerine getirebilmek için birbirlerine yardım etmek amacıyla, Kuzey Atlantik Antlaşmasının ikinci maddesinde Öngörüldüğü üzere aralarındaki ekonomik işbirliğini, ticari, ekonomik, sınai, bilimsel ve teknolojik ilişkileri de kapsayacak biçimde geliştirmeye azami ölçüde çaba göstereceklerdir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

sanalbasin.com üyesidir