Babacan Bahçeli'ye patladı: Anayasada 'Bahçeli hariç' diye hüküm yok

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, açıklamalarıyla Anayasa Mahkemesi kararlarını hedef alan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye tepki gösterdi. Babacan, "Bahçeli hariç diye hüküm yok" dedi.

Babacan Bahçeli'ye patladı: Anayasada 'Bahçeli hariç' diye hüküm yok

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘Anayasa Mahkemesi’ni hedef almasına tepki gösterdi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, dünkü MHP Grup Toplantısı’nda partisinin grup toplantısında AYM’nin eski HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verdiği hak ihlali kararını eleştirerek, “AYM bölücüler için hak ihlali derken devletimizin, milletimizin tarihi çıkarlarını gasp ettiğinin farkına ne zaman varmayı planlıyor? Ne zamandır hainin hakkı oluyormuş. Oluyorsa kahramanların hakkını ne yapacağız?” demişti.

Devlet Bahçeli’nin AYM ile ilgili sözlerine Ali Babacan da Sinop’ta partisinin Gerze 1. Olağan İlçe Kongresi’nden cevap verdi. Babacan, “Krizlerin ortağı sayın Bahçeli’ye sesleniyorum. Güçler ayrılığını yok sayarak ihlal ettiğiniz mevcut anayasada bile ‘Anayasa Mahkemesi kararları herkes için bağlayıcıdır’ diyor. İstisnası yok, hele Anayasa’da ‘Bahçeli hariç’ diye bir hüküm hiç yok.” dedi.

Babacan’ın konuşmasındaki ilgili bölüm şöyle:

BU ÜLKEDE ÇARPIK DA OLSA AZICIK İŞLEYEN BİR YARGI VAR

“Ömer Faruk Gergerlioğlu yaklaşık yüz gündür tutukluydu. Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verince bu yanlış düzeltildi. Ama daha alt mahkemeye karar gitmeden küçük ortak konuşmaya başladı. Bahçeli dün Anayasa Mahkemesi’ni hedefe koydu. Kimse kusura bakmasın, bu ülkede çarpık da olsa azıcık işleyen bir adalet varsa, az da olsa işleyen bir yargı mekanizması varsa bunu bugünkü iktidara ve ortaklarına kurban edemeyiz.

ANAYASADA 'BAHÇELİ HARİÇ' DİYE BİR HÜKÜM YOK

Krizlerin ortağı sayın Bahçeli’ye sesleniyorum. Güçler ayrılığını yok sayarak ihlal ettiğiniz mevcut anayasada bile ‘Anayasa Mahkemesi kararları herkes için bağlayıcıdır’ diyor. İstisnası yok, hele Anayasa’da ‘Bahçeli hariç’ diye bir hüküm hiç yok. Güç koşullarda görevini yapmaya çalışan hakimleri Meclis kürsülerinden hedef alanlara artık yeter dememiz gerekiyor. Biz haksız yere özgürlükleri kısıtlananların, tutuklananların yanında olduk, olacağız. Hak ihlali kararlarının altına imza atan cesur hakimlerin de yanında olacağız. Bu vesileyle Gergerlioğlu’na geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner25

sanalbasin.com üyesidir