TFF, Süper Lig'in 16. haftasında oynanan Sivasspor - Galatasaray karşılaşmasındaki tartışılan pozisyonun VAR kararlarını açıkladı.

İki ekip arasında Sivas 4 Eylül Stadyumu'nda oynanan karşılaşmanın 50. dakikasında sağ kanattan kullanılan serbest vuruşta Sabi'A ortayı yaptı, kale sahasında savunmadan seken topa Ulvestad vuruşunu yapmıştı, Mulsera topu kurtardı. Ardından kale dibinde Robin Yalçın vurdu, Muslera bir kez daha gole izin vermedi. Daha sonra kale sahası içinde topu bir kez daha önünde bulan Ulvestad golü bulmuştu.

VAR tavsiyesi üzerine kenara gelen hakem Erkan Özdamar, pozisyonu uzun bi süre izledikten sonra gol kararını iptal etmişti.

Federasyon maçı yöneten Erkan Özdamar'ın önemli hatalar yaptığını açıkladı.

"Önemli hakem hatası yaptıkları tespit edilmiştir"

TFF'den yapılan açıklamada, "Gaziantep FK - Beşiktaş ve Sivasspor - Galatasaray maçlarının VAR kayıtları incelendi ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin, önemli hakem hatası yaptıkları tespit edilmiştir. Bu maçların VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Gol ofsayt nedeniyle iptal oluyor

TFF'nin yayınladığı videoya göre Sivasspor'un Galatasaray karşsında bulduğu gol Nelsson, pozisyonda ikinci adam olarak kabul edildiği için ofsayt sebebiyle iptal edildi.

Galatasaray-Sivasspor maçı VAR kayıtları:

VAR: "Erkan, Sivaslı futbolcu topa dokunmuyor ama Nelsson'u itiyor."

Erkan Özdamar: "Evet, çok net. Robin Yalçın'ın Nelsson'a teması var. Ofsayt var mı, bana onu söyleyin."

VAR: "Evet, pozisyonda ofsayt var."