Uzun süredir karar verilmesi beklenen ek göstergeler konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sessizliği bozarak, tüm memurlara 600 puanlık artış kararını açıkladı. Cumhurbaşkanı’nın verdiği bilgiye göre ek göstergesi 3600'e çıkan 30 yıllık bir memurun maaşında aylık 1234 lira ile 1391 lira, ikramiyesinde ise 44.500 lira ile 50.150 lira arasında artış olacak.

Devlet memurlarına verilen 3600 ek göstergenin 30 Haziran 2022 tarihinde TBMM’de kabul edilmesinin ardından AK Parti Trabzon İl Başkanı Dr. Sezgin Mumcu, “Kabul edilen bu kanunla ‘Ek gösterge’ reform paketi olarak değerlendirilebilecek ve kamuda çalışan birçok meslek grubu ve ünvanın da 3600 ek göstergeden faydalanabilmesini sağlayacak. Bu sayede ise 1994 yılında beri ele alınmayan ek gösterge sistemi, günümüz şartlarına uyum sağlaması açısından Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından ele alınarak bütüncül bir bakış açısıyla gözden geçirilerek revize edildi. Elde edilen kazanımlar memur ve memur emeklilerine karşı yapılan büyük yeniliklerdir. Bu kanunla, kamu görevlilerinin hiyerarşik konumu ve eğitimi esas alınarak yapılan düzenleme sonucunda kamu hiyerarşisi içerisinde var olan aksaklıklar giderilerek yerini eşitlikçi ve dengeli bir ortama bıraktı” dedi.

"Tüm kamu görevlilerinin ek göstergelerinde iyileşmeye gidildi"
3600 Ek göstergenin kazanımlarına vurgu yapan Mumcu, “Sosyal tarafların beklentileri dikkate alınarak polis, öğretmen, hemşire, imam, il müdür yardımcıları, şube müdürleri ve ilçe müdürleri de 3600 ek göstergeden yararlanacak. Tüm bunlara ilaveten adalet duygusu rehberliğinde ek göstergesiz, yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlar da dahil olmak üzere tüm memurlarımıza 600 puan verilmesi sağlanarak emekli ve çalışan tüm kamu görevlilerin ek göstergelerinde iyileşmeye gidildi” ifadelerine yer verdi.

"Memur ve emkli enflasyon karşısında ezilemeyecek"
Ek gösterden yararlanamayan çalışanların da unutulmadığını söyleyen İl Başkanı, “Yükseköğretim mezunu olmayan ve bu sebeple 3600 ek göstergeden yararlanamayan güvenlik birimlerinde çalışan, güvenlik personelinin emekli aylıklarına 1200 TL ilave ödeme yapılması sağlandı. Bu sebeple halkımız memur veya emekli fark etmeksizin enflasyon karşısında ezilmeyecek ve refah seviyesi artacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.