Haberlobi - Haber Servisi // Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde basının sorularını yanıtladı.

Trabzon'a geldiği için mutlu olduğunu belirten Özdağ, "Bugün Trabzon'dayız. Torunum Trabzonlu. Ben de yıllar önce Trabzon'da hocalık yapmıştım. Kızım da şuanda Mimarlık Fakültesi'nde hocalık yapıyor. O nedenle Trabzon'dayız. Gelmişken, İl Başkanımızla beraber gazetecilerle sohbet etmek istedik." dedi.

DAVUTOĞLU-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ OLMADI

Ahmet Davutoğlu-Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesi olup olmadığı sorusuna Özdağ, "Sayın Ahmet Davutoğlu ile Sayın Erdoğan görüşme yapmadı. Geçenlerde parti olarak AKM'nin açılışına davet edildik. 3 yıldır, istifa ettiğimiz günden bu yana AK Parti ve Cumhur İttifakı ile bayramlaşma isteğimizi bile geri çevirmişlerdi. Parlamenter Sistemle ilgili bir kitap hazırladık. Ülkemizde sorunların çözümü ve parlamenter sistem için hazırladığımız kitabın takdimi için 18 partiden randevu istedik. MHP'den 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini görüşmek isterseniz sizi bekliyoruz' cevabı gelmişti. AK Parti'den gelmemişti. Böyle bir davet gelince Sayın Davutoğlu benim görüşmemi istedi. 'Sayın Davutoğlu gelirse katılırız' dediler. Böylece buluşma olmadı. Sonrasında bizi Atatürk Kültür Merkezi'nin açılışına davet ettiler. AKM gerçekten güzel olmuş. Biz iyiye iyi; eksiğe eksik deriz." dedi.

SİYASETTE İSTİKRAR ÇOK ÖNEMLİDİR

Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesini değerlendiren Özdağ şu ifadeleri kullandı:

"İktidarı destekleyen yandaş medya Biden yerine Trump'ı desteklemişti. Bu Türkiye basını adına ayıplı bir işti. Joe Biden seçimleri kazandı. Uzun süre Biden, Erdoğan'ın telefonlarına çıkmadı. Hükümeti destekleyen medya hayal kırıklığına uğradı. Roma'da Erdoğan-Biden görüşmesi gerçekleşti. Görüşme sonrasında ciddi kırılmalar yaşandı. F-35'lerin paralarının ödenmemesi nedeniyle Erdoğan'ın Rusya'da Putin ile görüştüğünü gözlemledik. G-20'de yeniden bir görüşme gerçekleşti. İnsan haklarına riayet edilmesi gerektiğini, kriz doğuracak cümleleler konusunda Türkiye'ye tavsiyelerde bulundular. Bunların ardından büyükelçilerin Osman Kavala açıklaması ile yeni bir kriz doğdu. Büyükelçiler görevlerini tanımlayan 41. maddeyi açıkladılar. ABD Büyükelçisi'nin söylediği bütün büyükelçilerin yaptığıdır. Sayın Erdoğan orada ciddi bir hata yapmıştır. Eğer 'istenmeyen adam' ilan ettiyseniz edeceksiniz. Bu Türkiye Cumhuriyeti'nin 98 yıllık tarihinde ilk defa gerçekleşmiştir. Yapamayacağınız bir şeyi söyleyemezsiniz. Ecevit zamanında istenmeyen adam ilan etmiştir. Zaman zaman bunlar olabilir. Türkiye'de, karşı tarafta bedel öder. Osman Kavala ile ilgili AİHM bir karar verdi; 'Serbest bırakın' dedi. Sayın Erdoğan şiir okuduğu zaman yargılanırken AİHM'e gitmişti. Dün AİHM makbuldu; bugün uygulamayız kararları diyorlar. Siyasette istikrar çok önemlidir. Bir diğer ortağı da 'Anayasa mahkemesi kaldırılsın' diyor. Sayın Bahçeli ciddi bir suç işlemektedir."

MODASI GEÇMİŞ UÇAKLARI BİZE VERECEKLER

"F-35 konusunda önemli gelişmeler oldu diyorlar. Ne oldu. Bize F-16'ları yani modası geçmiş uçakları bize verecekler. Bu teklifte Türkiye'nin teklifi. 'İşe yaramaz uçak da olsa bize F-16 verin; biz de kamuoyuna paramızı aldık diyelim' diyor."

MUTFAĞIN YIKAMAYACAĞI İKTİDAR YOKTUR

"Artık iktidarın millete verecek bir şeyi kalmamıştır. İçeride ayrı, dışarıda ayrı politika izliyor. Toplumun talepleri vardır. İşsizlik, asgari ücret, emeklilere, çalışanlara yönelik zamlar... Türkiye bir tarım ülkesi. Domates 15,5 TL olmuş. Hollanda, Trabzon kadar ülke. Tohum ve çiçekten 1 trilyon kazanıyorlar. Yanlış su politikası nedeniyle göletler zamanında yapılmadı. Erozyon nedeniyle her yıl Kıbrıs adası büyüklüğünde toprağımız denizlere dökülmektedir. Bu da Türkiye'yi fakirleştirmektedir. Türkiye ciddi kuraklık yaşayacak. Hayat pahalılığı aldı başını gidiyor. Çİftçiler perişan. Demirel'in güzel bir sözü vardır: Mutfağın yıkamayacağı iktidar yoktur. Utanacağımız tabloları görüyoruz."

BU İKTİDARIN ÖMRÜ BİTMİŞ

"İktidar dövizin yükselmesini durduramıyor, üretim azalıyor, tarımdaki girdileri ucuzlatamıyor, eğitim Türkiye'de ölmüş vaziyette. Türkiye'nin en dahi çocukları ABD'ye gidiyor. Ülkenin kalkınması dehalarla olur. Gördüğümüz şudur ki; bu iktidarın ömrü bitmiştir."

OSMAN KAVALA KONUSUNDA AİHM'YE UYSUNLAR

Osman Kavala'nın serbest bırakılacağını düşünüyor musunuz veya bırakılmalı mı sorusuna Özdağ, "Türkiye AİHM kararlarına uymalıdır. Yargılanan kişinin kimliği önemli değildir. Yargı perisinin gözleri kapalıdır. Anayasa Mahkemesi hangi kararı verirse Türkiye onu uygulamalıdır. Bronson davasında da Erdoğan, "Bu kişiyi kimse alamaz" derken de yargıya müdahale etmiştir. Akşener'e "Senin dokunulmazlığın yok; seni çok rahat tutuklarız" demiştir. Yargının süreçleri vardır. Kılıçdaroğlu'da ona, "Sen de dokunulmazlığına güvenme, sen de tutuklanırsın" diyor. Zaman zaman yargıya müdahaleler oluyor. Türkiye'de yargıya müdahale yüzünden yatırımcı gelmiyor. Mesele Osman Kavala değil; AİHM kararlarıdır ve buna uyulmalıdır." dedi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN TEK ADI VARDIR

Meral Akşener'in Siirt'te karşılaştığı 'Burası Kürdistan'dır' sözlerine verdiği tepkiyi değerlendiren Özdağ, "Meral Hanım sabırla dinlemiştir. Türkiye'de birileri bazı yerlere Kürdistan diyor. Burada devlet kurma hayalleri vardır. Buna asla müsaade edemeyiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tek adı vardır. Türkiye'de milletleşme süreci devam ediyor. Türkiye'de yaşayan herkes Türkiye'nin vatandaşıdır. Türkiye'de Kürtler Kurtuluş Savaşı'nda da bölünmek istememişlerdir. Burada herkes eşit şartlardadır." dedi.

İHALELER NEDEN CANLI YAYINLANMIYOR?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun iktidara karşı 'Yapacağınız işlere dikkat edin; bir ailenin hükmünde karar vermeyin. İktidara geldiğimde bunun hesabını soracağım' sözlerinin hatırlatılması üzerine Özdağ, "Bu sözü Sayın Kılıçdaroğlu'ndan önce ben söylemiştim. Türkiye'de kim devletin bürokratıysa rahat olsunlar. İktidar değişecek ve herkes rahatça çalışacak. Mülakat kardırılacak. Devlete girerken kim hakediyorsa o girecek. Memuriyetler de üniversite alımları da torpille yapılmaktadır. Ben AK Parti'de 3 dönem milletvekilliği yaptım; o zaman da aynı şeyleri söylüyordum. Türkiye'de kim hırsızlık yapıyorsa, kim komisyon alıyorsa bunların hesabını sormazsam namerdim. Trabzon'da ihale yapıldı neden canlı yayınlamadınız? Büyük ihaleler neden canlı yayınlanmıyor? Bu ihaleler neden rekabet usulü ile yapılmıyor." dedi.