AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, çıktığı Körfez ülkeleri turunda yaklaşık 100 milyar dolarlık yatırım anlaşmalarına imza atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretine yapılan eleştirilere sert tepki gösterdi.

500 MİLYAR DOLARLIK İŞ HACMİ

Çebi, yaptığı açıklamada enerjiden ulaştırma, savunma sanayisinden yapay zeka ve ileri teknolojiler gibi alanlarda birçok alanda atılan imzaların büyük bir önem taşıdığını söyleyerek “Yaklaşık 100 milyar dolarlık anlaşma imzaları sıcak para ve kısa vadeli sermaye değil, doğrudan yabancı yatırım anlamını taşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde imzalanan anlaşmalar bir başka deyişle 5 yılda 500 milyar dolarlık iş hacmi anlamına geliyor.” dedi.

KÖRFEZ HAMLESİ

Körfez turunun Türkiye-Körfez ilişkilerine çok boyutlu işbirliği ve fırsatlar sunacağını ifade eden Çebi, “Körfez hamlesi Türkiye’nin hem bölgesel hem de küresel düzeydeki gücünü etkileyen önemli temel faktörlerden biridir. Özellikle Suudi Arabistan'la Türkiye arasında imzalanan savunma ve havacılık anlaşması kritik önem taşıyor. Nitekim bu anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesi anlamına geliyor. 

İLİŞKİLER İLERİ BOYUTA TAŞINACAK

Trabzon Gümüşhane yolunda hatalı sollama ölüm getirdi Trabzon Gümüşhane yolunda hatalı sollama ölüm getirdi

Yine imzalanan anlaşmalarla ortak üretim, teknoloji transferi, eğitim, teknik ve lojistik destek gibi noktalarda Türkiye- Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar işbirliğini daha ileri boyutlara taşıyacaktır.” şeklinde konuştu. 

KARALAMA KAMPANYASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iş bürokrasi ve iş insanlarıyla birlikte üç günlük Körfez turuna getirilen eleştirileri mesnetsiz olarak değerlendiren Çebi şunları söyledi: “Türkiye büyük bir yatırım hamlesine imza atarken çürümüş zihinler, vatan millet düşmanları, FETÖ’cüler ve ahmak troller fikir birliği içerisinde el ele vermiş; yok Togg hediye edilmiş, yok top hediye edilmiş, gibi algı operasyonuyla yatırım anlaşmalarını karalama peşine düşmüşler. 

SEÇİM TOKADI SERSEMLETMİŞ

Anlaşılan son seçim tokadı bu zihniyeti sersemletmekle kalmamış, akıllarını da başlarından almış. İsteseler de istemeseler de algılamakta zorluk çekseler de Türkiye, dünya sahnesinde var olmaya, gelişmeye devam edecektir.”