Trabzon'un Araklı ilçesindeki Şehit Alemdar Atış Poligonu tamamlandı. Özel Harekat Şube Müdürlüğü tarafından yaptırılan poligona Araklılı Şehit Meriç Alemdar'ın adı verildi.

Bölgeye ve Trabzon'a büyük hizmet sunacak olan poligonda, Polis özel harekat timleri daha iyi bir hizmet alacak.

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Özel Harekat Polislerinin her ortam ve koşulda operasyon yapabilmesi için Trabzon’un Araklı ilçesinde yaptırılan Trabzon Şehit Meriç Alemdar Atış Poligonu ve Eğitim Alanı tamamlandı. Araklı’nın Hürriyet Mahallesi’nde bulunan, daha önce Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Özel Harekat Şube Müdürlüğü ve Trabzon Özel Harekat Müdürlüğünün kullandığı alan üzerinde yaklaşık bir yıldır yapılan çalışmalar sonucunda Trabzon iline kazandırıldı. Eğitim alanı çok uzun yıllar Trabzon ve bölge illerine hizmet sunacak.

İçişleri Bakanlığı, Trabzon Valiliği, Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü ve Trabzon Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nün girişimleri sonucunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın onayı ile eğitim alanının adı 15 Temmuz gecesi Ankara Gölbaşı'nda bulunan Özel Harekat Daire Başkanlığı'na darbecilerin kontrolündeki F-16'ların düzenlediği bombalı saldırıda şehit olan Özel Harekat Daire Başkan Yardımcısı olarak göev yapan aslen Trabzon Araklılı, 44 yaşındaki 2. sınıf Emniyet Müdürü Meriç Alemdar'ın ismi verildi.

Bölgeye kazandırılan Trabzon Şehit Meriç Alemdar Atış Poligonu ve Eğitim Alanında Özel Harekat Polisleri ve kolluk kuvvetleri eğitimlerini en güzel şekilde tamamlayarak hem ülkemizin savunulmasında en önde görev yapmaya devam edecekler hem de kabiliyetlerini geliştirmiş olacaklar.

ŞEHİT MERİÇ ALEMDAR KİMDİR?
Aslen Trabzon Araklı’lı olan,1972 yılında Gaziantep'te doğan şehidimiz, 1990 yılında Ankara Polis Kolejinden, 1994 yılında Polis Akademisi'nden mezun oldu. 25. Dönem Özel Harekât Kursunu başarıyla tamamlayarak Tokat, Malatya ve Bursa Özel Harekât Şube Müdürlüklerinde değişik rütbelerde görev aldı. 2007 yılında Özel Harekât Daire Başkanlığı emrine atanarak Ankara'da göreve başladı. Özel Harekat Daire Başkan Yardımcılığı görevini yürüten ve en büyük gayesi âşık olduğu Özel Harekât biriminin gelişmesi olan Meriç Alemdar, meslek ve özel yaşamı boyunca devletin birliği, milletin birliği için vatan ve bayrak sevdasıyla dolu bir yürekle görev yapmıştır. 15 Temmuz gecesi Ankara Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı’nda görev yapan 44 yaşındaki 2. Sınıf Emniyet Müdürü Meriç Alemdar, darbecilerin kontrolündeki F-16’ların düzenlediği bombalı saldırıda şehit olmuştur. Şehidimizin eşi Polis Memuru Fadime Alemdar’dır. Yusuf Tuna Alemdar ve Pelin Alemdar isimli iki çocuğu vardır. Ayrıca 1. Sınıf Emniyet Müdürü Polis Başmüfettişi Deniz Alemdar’da Şehit Meriç Alemdar’ın kardeşidir. Şehidimizin naaşı, Gölbaşı Mezarlığında bulunan Şehitliğe defnedilmiştir.

“BU MİLLETE VE BAYRAĞA SAHİP ÇIKIN”
Şehidimizin eşi Fadime Alemdar, şehidimizin cenaze töreninde şunları söylemişti: "Çocuklardan tek isteğim onun gibi dürüst, onun gibi cesur, onun gibi çalışkan ve başarılı olmalarıdır. Çocuklardan bu vatana, bu millete, bu bayrağa sahip çıkmalarını istiyorum. Meriç Alemdar gibi olsunlar, kitap okusunlar, spor yapsınlar, korkusuz olsunlar."